REZULTATE / Liga a II-a, etapa a 12-a. Snagovul pierde la Târgu Jiu, Clinceniul este noul lider! Ripensia câștigă derby-ul Timișoarei, iar Petrolul remizează cu CS Mioveni!

Runda a 12-a din Liga a II-a se va disputa în decursul a trei zile, sâmbătă, duminică și miercuri, iar meciurile pot fi urmărite și pe site-ul nostru, www.SPTFM.ro.

Cele mai multe partide au loc sâmbătă, atunci când Farul va juca pe terenul lui Aerostar Bacău, liderul Sportul Snagov va merge la Târgu Jiu, iar Universitatea va evolua pe „Cluj Arena”, în nocturnă, contra Daciei Unirea Brăila.

În ziua următoare, la Târgoviște se anunță un meci interesant între Chindia și UTA Arad, la fel ca și cel de pe „Dan Păltinișanu”, între ASU Politehnica și Ripensia.

Etapa se încheie tocmai miercuri, la Ploiești, la o zi după ce stadionul „Ilie Oană” va găzdui meciul naționalei de tineret cu Liechtenstein U21.

Programul complet:

Sâmbătă, 13 octombrie
FINAL / Luceafărul Oradea – CS Baloteşti 4-1 (Paraschiv ’41, ’52, Codoban ’69, Dulca ’71 / Stoica ’35)
FINAL / Metaloglobus Bucureşti – Academica Clinceni 0-1 (Răuță ’81)
FINAL / Energeticianul – ACS Poli Timişoara 3-0 (Achim ’76, Tudorache ’82, Ionică ’90)
FINAL / Aerostar Bacău – SSC Farul Constanţa 2-2 (Vraciu ’50, Buhăcianu ’54 / Grigoraș ’38, Sabangeanu ’90+4)
FINAL / FC Argeş – Daco-Getica Bucureşti 1-1 (Buhăescu ’13 / V. Motroc ’84)
FINAL / Pandurii Târgu Jiu – Sportul Snagov 2-0 (Nsiah ’31, Tudoran ’75)
FINAL / Universitatea Cluj – Dacia Unirea Brăila 6-1 (Goga ’11, Ursu ’48, ’79, Coman ’53, ’72, Greu ’87 / Driest ’86)

Duminică, 14 octombrie
FINAL / Chindia Târgovişte – UTA Arad 4-2 (Neguț ’33, ’82, Novac ’40, Șerban ’53 / Rus ’12, ’66)
FINAL / ASU Politehnica Timişoara – Ripensia Timişoara 0-1 (Popovici ’31)

Miercuri, 17 octombrie
FINAL / Petrolul Ploieşti – CS Mioveni 0-0

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 2

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26