Alex Maxim, omul decisiv pentru România: „Am avut puţin noroc în ultimele minute, dar e bine că totul s-a terminat cu un succes”

Alexandru Maxim a înscris un gol de trei puncte în Lituania, prin care a adus victoria României în minutele de prelungiri. Mijlocașul de 28 de ani al lui Mainz a marcat din nou, după un an, la națională. Pe 1 septembrie 2017, Maxim aducea tot în prelungiri victoria cu 1-0 în fața Armeniei, la debutul lui Cosmin Contra ca selecționer al României.

„Mă bucur că am marcat, dar mai mult pentru victorie. Mergem la Bucureşti cu cele trei puncte şi sperăm să învingem şi pe Serbia. Nu am jucat cum ne-am fi dorit, toţi voiau să facem 2-0 şi să nu mai avem emoţiile pe care le-am avut pe final. Am rămas concentraţi, am avut puţin noroc în ultimele minute, dar e bine că totul s-a terminat cu un succes”, a spus Alexandru Maxim, la Pro TV, la finalul jocului de la Vilnius.

Decarul tricolorilor a vorbit și despre „povara” numărului pe care îl poartă pe tricou, dar s-a referit și la gazonul sintetic pe care a evoluat echipa națională.

„Se vorbeşte mult de numărul 10. Eu joc bine sub presiune, tot ce îmi doresc e ca România să câştige şi să facem o ţară întreagă fericită. Nu m-au deranjat criticile, tot ce contează e să acumulăm puncte, să obţinem victorii şi să îi facem fericiţi pe români.

Sincer să fiu, gazonul nu a fost aşa rău. A fost doar neobişnuit, pentru că noi nu ne antrenăm niciodată pe iarbă artificială. Dar şi dacă făceam egal, terenul nu era un alibi”, a încheiat mijlocașul ofensiv de la Mainz.

33 de meciuri și 5 goluri are Alexandru Maxim pentru echipa națională a României, la care a debutat în mai 2012.