Surpriză în „Polivalenta” bucureșteană: campioana CSM București pierde din nou în fața lui SCM Râmnicu Vâlcea!

SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus în deplasare în fața campioanei CSM București, scor 22-19, marți, în Sala Polivalentă din capitală, și este lider solitar în Liga Florilor la handbal feminin.

Vâlcencele au obținut a doua victorie în fața „tigroaicelor” în acest debut de sezon, după cea din Supercupa României, scor 33-31, după prelungiri.

Elevele lui Florentin Pera au început perfect partida, fără pic de trac. Pe fondul unor intervenții miraculoase ale Iuliei Dumanska și ale aruncărilor imparabile lansate de Irina Glibko din inter stânga, Vâlcea s-a desprins la 9-4. Revenirea bucureștencelor a fost îngreunată de revelația Diana Ciucă. Portărița de doar 18 ani, numită de Federația Internațională pe lista marilor talente ale handbalului mondial, a apărat nu mai puțin de 5 lovituri de la 7 metri, două în fața Cristinei Neagu.

CSM s-a apropiat la două lungimi în ultimele 10 minute, dar elanul le-a fost tăiat de aceeași Irina Glibko, cea mai bună jucătoare a partidei. Ultimele atacuri ale campioanelor au fost haotice, cu aruncări forțate, de la mare distanță.

Râmnicu Vâlcea urcă astfel pe prima poziție a clasamentului, cu 5 victorii în primele 5 etape. CSM București este a treia, în spatele celor de Măgura Cisnădie.