Lewis Hamilton, tot mai aproape de al cincilea titlu mondial în Formula 1! Pilotul britanic a câştigat Marele Premiu al Japoniei, la Suzuka

Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat duminică, la Suzuka, Marele Premiu al Japoniei, a 17-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Hamilton, care se apropie de al cincilea titlu mondial din carieră după al patrulea succes consecutiv, al 71-lea din carieră, a fost urmat de coechipierul său, finlandezul Valtteri Bottas (+12.919), şi de olandezul Max Verstappen de la Red Bull (+14.295). Germanul Sebastian Vettel de la Ferrari a terminat cursa abia pe locul şase (+1:09.873).

Hamilton, Bottas şi Verstappen şi-au păstrat ordinea de pe grilă, în timp ce Vettel, plecat al optulea, a ajuns în câteva tururi pe locul 4, dar a fost retrogradat pe ultima poziţie după un acroşaj cu pilotul olandez de la Red Bull. Germanul a recuperat apoi numai până la locul 6.

Cu patru etape înaintea finalului, Hamilton are un avantaj de 67 de puncte faţă de Vettel, în fruntea clasamentului piloţilor.