Trei victorii româneşti la Centura de Aur!

Ediţia din acest a tradiţionalului turneu internaţional de box Centura de Aur „Nicolae Linca”, găzduit de Patinoarul artificial din Galaţi, s-a încheiat cu rezultate bune pentru reprezentanţii noştri, învingători în trei dintre cele cinci finale în care s-au calificat. Acelaşi număr de victorii le-au obţinut şi pugiliştii din Irlanda.

Dublul campion european al categoriei 60 kilograme, Robert Jitaru, s-a impus la puncte în disputa cu conaţionalul Vasile Suciu. Mult mai titratul Mihai Nistor, campion mondial AIBA Pro Boxing, dublu medaliat cu aur continental la plus 91, l-a întrecut tot la puncte pe britanicul Frazier Clarke. Al treilea trofeu l-a obţinut Claudia Nechita la 51, care a învins-o pe Steluţa Duţă, 36 ani, triplă campioană europeană la 48.

Alte trei eleve ale antrenorului Adrian Lăcătuş, Lăcrămioara Perijoc, 57, Dana Borzei, 69, Ionela Nane, 75 au pierdut finalele cu irlandezele Mirela Walsh, Graine Walsh, respectiv Horfe O Rourke. A intrat în posesia medaliei de argint şi Paul Arădoaie, campion continental la 81, învins de britanicul Joe Ward, dublu vicecampion al lumii, triplu campion european.