Tătăruşanu a apărat un penalty și a salvat punctul pentru Nantes, la Lyon!

Ciprian Tătăruşanu a fost eroul lui Nantes, sâmbătă, în deplasarea cu Olympique Lyon din etapa a opta a Ligue 1, meci încheiat la egalitate, 1-1.

Portarul român de 32 de ani a primit gol în minutul 22, dar şi-a ţinut echipa în joc prin câteva intervenţii excelente, mai ales în cele din minutele 32 și 38.

În partea a doua, Tătăruşanu a fost salvat de bară la execuţia lui Fekir, iar Nantes a punctat pentru 1-1, prin Boschilia (’62). Portarul titular al naționalei României a închis poarta până la final, apărând inclusiv o lovitură de la 11 metri, executată de Fekir (’81).

După remiza cu OL, Nantes este penultima în Franţa, cu 6 puncte în 8 meciuri, iar Lyon ocupă locul al 3-lea, cu 14 puncte. Lider este PSG, 8 victorii din 8 meciuri.