Dezastru pentru Simona Halep la Beijing! Numărul 1 WTA a abandonat în primul tur din cauza problemelor medicale

UPDATE / Simona Halep a abandonat în turul I al turneului de la Beijing, în meciul cu tunisianca Ons Jabeur. Jucătoarea noastră s-a retras după primul set, pierdut categoric, 1-6.

Halep a continuat evoluția slabă pe care a avut-o și în turul II de la Wuhan, când a pierdut cu Domikina Cibulkova. Constănțeanca de 27 de ani a acuzat din nou probleme medicale, iar la jumătatea setului secund, la 4-1 pentru tunisiancă, a plecat la vestiare pentru a primi îngrijiri. Simona a acuzat dureri la spate, la fel ca în meciul precedent.

A revenit ulterior pe teren, a terminat primul set, dar nu a putut continuat și a abandonat. Pentru Simona Halep urmează turneul de la Moscova, 15 – 20 octombrie, și Turneul Campioanelor, 21-28 octombrie.

Știrea inițială:

Simona Halep debutează duminică la Beijing, turneul la care are de apărat finala disputată anul trecut. Cea mai bună jucătoare a lumii va juca în primul tur împotriva tunisienei Ons Jabeur (numărul 113 WTA).

Sportiva noastră își cunoaște deja adversara din turul secund, croata Donna Vekic, locul 40 WTA.

Jabeur a acces pe tabloul principal după ce a realizat surpriza în ultimul ultimul tur al calificărilor, acolo unde a trecut de Tatjana Maria, locul 77 WTA. Tunisiana s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 9 minute.