Lewis Hamilton, a 70-a victorie în Formula 1! Pilotul britanic a câştigat Marele Premiu al Rusiei, la Soci

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Rusiei, etapa a 16-a a Campionatului Mondial de Formula 1, care s-a desfăşurat la Soci.

Pentru Hamilton este al optulea succes din acest sezon, al treilea consecutiv. Britanicul are acum în palmares 70 de Grand Prix-uri câştigate.

Pe locul doi a terminat finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), pe trei germanul Sebastian Vettel (Ferrari), pe poziţia a patra s-a clasat Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari), iar pe cinci Max Verstappen (Olanda/Red Bull).

După cursa din Rusia, clasamentul piloţilor (primele zece locuri) este următorul: