Debut de coșmar pentru Simona Halep la Wuhan Open! Liderul mondial a fost eliminat în două seturi de slovava Cibulkova

UPDATE / Simona Halep, locul 1 WTA, a fost eliminată de Dominika Cibulkova, locul 31 WTA, în turul II al turneului de la Wuhan, scor 0-6, 5-7, după o oră și 25 de minute de joc. A fost a doua competiție consecutivă, după US Open, în care Simona Halep iese după primul meci.

Primul set a fost unul de coșmar pentru jucătoarea noastră. Începutul dezastruos de joc a fost dublat și de faptul că Halep a acuzat probleme medicale și a cerut de două ori intervenția medicului, având dureri la spate și la coapsă. Slovaca a dominat autoritar primul set, a fost agresivă, iar Simona nu a putut răspunde loviturilor puternice ale adversarei, având probleme la deplasarea pe teren.

În setul doi, Simona fost condusă cu 0-2, dar a câștigat patru game-uri la rând. Halep a avut șansa să trimită meciul în decisiv, după ce a servit la 5-4 pentru câștigarea setului. Totuși, Cibulkova n-a cedat, a întors și a câștigat și setul doi, avansând în turul III.

Dominika Cibulkova va juca în runda următoare cu Daria Kasatkina (13 WTA), care a dispus de Xiyu Wang (232 WTA), scor 6-1, 3-6, 7-6.

Știrea inițială:

După o pauză de 28 de zile, Simona Halep revine în circuit, pe terenul de tenis de la Wuhan. Sportiva noastră va debuta direct în turul secund, marți, după ora 16:00, împotriva slovacei Dominika Cibulkova.

Adversara Simonei a trecut în primul tur de o altă româncă, Monica Niculescu, pe care a învins-o cu scorul de 6-4, 6-3, într-o oră și jumătate de joc.

Deși este ușor accidentată, Simona Halep este nerăbdătoare să revină pe teren și mai ales să joace la Turneul Campioanelor ce va avea loc în perioada 21-28 octombrie la Singapore.