Peter Schulting a câștigat etapa Buzău – Târgoviște în Turul ciclist al României. Românul Serghei Țvetcov își menține tricoul galben

Peter Schulting

Rutierul olandez Peter Schulting (Monkey Town) a câştigat, sâmbătă, etapa a patra a Turului ciclist al României, desfăşurată pe 124,7 km, pe ruta Buzău – Mizil – Albeşti-Paleologu – Valea Călugărească – Bucov – Centura Ploieşti – Dărmăneşti – Răzvad – Târgovişte.

Pentru Schulting, care a ieşit învingător după un atac solitar de 60 km, este a doua victorie de etapă, după ce s-a impus şi în prima etapă, Alba Iulia – Sibiu. Primul român care a încheiat etapa a fost Marius-Cristian Petrache (UVT-Devron West Cycling Team), pe 13, la 7 secunde, în timp ce Serghei Ţvetcov a ocupat locul 30, tot la 7 secunde de învingător.

Ţvetcov îşi păstrează poziţia de lider general, fiind urmat de polonezul Mateusz Grabis (Voster ATS Team), la 20 de secunde, şi de turcul Balkan, la 22 de secunde. Emil Dima (M-sTina Focus) este al şaselea, la 27 de secunde, iar Schulting se află pe 8, la 38 de secunde.

Serghei Ţvetcov continuă să deţină două tricouri, cel galben de lider al cursei şi cel albastru, pentru cel mai bun român, italianul Nicola Venchiarutti are tricoul roşu (acordat celui mai bun căţărător), tricoul alb (acordat celui mai bun sportiv Under 23) este purtat de Onur Balkan, iar cel verde (acordat celui mai bun sprinter) este purtat de Răileanu.

Cursa, ajunsă la ediţia a 51-a, prima după o pauză de cinci ani, se va încheia duminică, la Bucureşti, cu un circuit de 100 km (Piaţa Presei Libere – B-dul Poligrafiei – str. Jiului). Ultima ediţie câştigată de un român este cea din 2011, când s-a impus Andrei Nechita.