15 medalii pentru luptătorii români la Turneul internaţional de la Bucureşti!

Ediţia din acest an a Turneului internaţional de lupte „Ion Cornianu Ladislau Simon”, desfăşurat la sala de atletism de la CSNB, s-a încheiat cu rezultate bune pentru sportivii noştri. Ei au cucerit 15 medalii, dintre care cinci de aur, trei de argint şi şapte de bronz la competiţia care a reunit reprezentanţi a 25 de naţiuni.

Cele mai strălucitoare trofee le-au obţinut Mihai Mihuţ, dublu campion european de seniori şi tineret la categoria 63 kilograme a stilului greco-romane, Vlad Mariea, 77, acelaşi stil, Andrei Dukov, 57, Zurab Kapraev, 70 şi Rareş Chintoan, 130, toţi la libere. Argintul l-au câştigat „liberiştii” Ivan Guidea, 61, Albert Saritov, 97, bronz olimpic la Rio de Janeiro şi Denisa Fodor, 55. Pe a treia treaptă a podiumului au urcat Katerina Zidacevska, 57, Incze Krista, 62, Cătălina Axente, 72, Mădălin Baranga, 57, Maxim Vasilioglu, 74, Mihai Palaghia, 86, la libere.
România a ocupat primul loc pe naţiuni la stilul libere, la egalitate de puncte, 14 cu Republica Moldova.

La încheierea importantei competiţii premergătoare Mondialelor de la Budapesta din a doua jumătate a lunii viitoare am solicitat câteva opinii în exclusivitate de la Răzvan Pârcălabu, preşedintele federaţiei de specialitate.

„A fost o întrecere onorată de prezenţele unor multipli medaliaţi olimpici, mondiali şi europeni, sportivii noştri având, în general, comportări la care ne aşteptam. Ne-au bucurat victoriile finale reuşite la cinci categorii, care au confirmat valoarea învingătorilor. Printre aceştia s-a aflat şi Zurab Kapraev, un tânăr recent naturalizat. Bine a evoluat şi Alin Alexuc, care a schimbat de ceva timp categoria. O surpriză plăcută a fost Rareş Chintoan, care va participa la începutul lui octombrie la Mondialele de plajă din Antalya. De altfel, din 2024, luptele de plajă vor deveni sport olimpic.

Am menajat-o pe Alina Vuc în perspectiva apropiatelor campionate ale lumii, de unde ne-am propus să revenim cu două medalii. Ne-au măgulit aprecierile asupra organizării acestui turneu venite din partea lui Christos Lyakos, arbitru internaţional, delegat din partea Federaţiei Internaţionale de Lupte ca director de concurs. Vom mai organiza în cursul lunii noiembrie Campionatele Mondiale de seniori under 23 la Polivalenta bucureșteană, unde sperăm să fim din nou la înălțime, nu numai la capitolul organizare, ci și la rezultatele luptătorilor noștri”, a spus Răzvan Pârcălabu, pentru Sport Total FM.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB211113
2CFR Cluj20115
3Gaz Metan Medias2011-1
4FC Viitorul19111
5Astra Giurgiu17116
6U Craiova 194816118
7Sepsi Sfantu Gheorghe16114
8Dunarea Calarasi1411-1
9Poli Iasi1411-5
10Concordia Chiajna1411-5
11FC Botosani12110
12Dinamo Bucuresti1111-7
13AFC Hermannstadt811-5
14FC Voluntari511-13