Aventura Irinei Begu la turneul de la Seul s-a oprit în sferturile de finală

Irina Begu s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de la Seul. Bucureșteanca de 28 de ani a cedat în trei seturi în fața grecoaicei Mariei Sakkari, scor 3-6, 6-4, 4-6, după un meci epuizant care a durat două ore și 46 de minute.

Begu, a șaptea favorită a turneului, a fost vizibil obosită mai ales în ultimul set, când nu a putut recupera un break și nu a mai reușit să întoarcă soarta partidei.

Românca a fost campioană la competiția coreeană în 2015, în timp ce grecoaica se află în cel mai bun moment al carierei. În urmă cu o lună și jumătate, Sakkari a jucat finala la San Jose, acolo unde a fost spulberată de Mihaela Buzărnescu, însă parcursul din acel moment a dus-o până pe ce mai bună poziție a carierei, locul 31 WTA.

La meciurile directe dintre Begu și Sakkari scorul este acum egal, 1-1, după ce Irina câștigase precedenta întâlnire de la Miami 2016. În semifinale, grecoaica de 23 de ani o va întâlni pe Kiki Bertens, care a eliminat-o pe E. Rodina.