REZULTATE / Europa League, prima etapă a grupelor. PAOK-ul lui Răzvan Lucescu pierde la Salonic duelul cu Chelsea! Keșeru înscrie, dar Ludogoreț este învinsă de Leverkusen

Sezonul 2018-2019 din Europa League debutează joi, 20 septembrie, cu faza grupelor, unde nu se regăsește nicio echipă din Liga I, însă mulţi fotbalişti români vor fi prezenți în competiţie.

Răzvan Lucescu ne reprezintă ca antrenor al lui PAOK Salonic, iar jucătorii Cosmin Moţi și Claudiu Keşeru, componenţii lui Ludogoreţ, Alex Băluță, de la Slavia Praga, Răzvan Marin, de la Standard Liege, ori Andrei Ivan, de la Rapid Viena, au șanse mari să fie pe teren.

Toate cele 24 de meciuri din cele 12 grupe vor avea loc joi, cu orele de start 19:55 și 22:00.

Programul meciurilor din prima etapă a grupelor:

Ora 22.00

Grupa A
FINAL / AEK Larnaca – FC Zurich 0-1 (Kololli ’61)
FINAL / Ludogoreţ Razgrad – Bayer Leverkusen 2-3 (Keşeru ‘8, Marcelinho ’31 / Havertz ’38, 69, Thelin ’63)

Grupa B
FINAL / Celtic – Rosenborg 1-0 (Griffiths ’87)
FINAL / Leipzig – Salzburg 2-3 (Laimer ’70, Poulsen ’82 / Dabbur ’20, Haidara ’22, Gulbrandsen ’89)

Grupa C
FINAL/ FC Copenhaga – Zenit St. Petersburg 1-1 (Soteriou ’63 / Mak ’43)
FINAL / Slavia Praga – Girondins Bordeaux 1-0 (Zmrhal ’35)

Grupa D
FINAL / Dinamo Zagreb – Fenerbahce 4-1 (Sunjic ’16, Hajrovic ’27, ’57, Olmo ’60 / Neustadter ’47)
FINAL / Spartak Trnava – Anderlecht 1-0 (Oravec ’79)

Grupa E
FINAL / Arsenal – Vorskla Poltava 4-2 (Aubameyang ’32, ’56, Wellbeck ’48, Ozil ’74 / Cesnakov ’76, Șarpar ’90)
FINAL / Sporting Lisabona – Qarabag FK 2-0 (Raphinha ’54, Cabral ’88)

Grupa F
FINAL / Dudelange – AC Milan 0-1 (Higuain ’59)
FINAL / Olympiakos Pireu – Real Betis 0-0

Ora 19.55

Grupa G
FINAL / Rapid Viena – Spartak Moscova 2-0 (Muldur ’50, Murg ’68)
FINAL / Villarreal – Glasgow Rangers 2-2 (Bacca ‘1, Moreno ’69 / Arfield ’67, Lafferty ’76)

Grupa H
FINAL / Lazio – Apollon Limassol 2-1 (Alberto ’14, Immobile ’84 / Zelaya ’88)
FINAL / Olympique Marseille – Eintracht Frankfurt 1-2 (Ocampos ‘3 / Torro ’52, Jovic ’89)

Grupa I
FINAL / Beşiktaş – Sarpsborg 08 3-1 (Babel ’51, Roco ’69, Lens ’82 / Zacchariassen ’90+4)
FINAL / Genk – Malmo FF 2-0 (Trossard ’37, Samata ’71)

Grupa J
FINAL / Akhisarspor – FC Krasnodar 0-1 (Claesson ’26)
FINAL / FC Sevilla – Standard Liege 5-1 (Banega ‘8, ’74, Vazquez ’41, Ben Yedder ’49, ’70/ Djenepo ’39)

Grupa K
FINAL / Dinamo Kiev – FC Astana 2-2 (Țigankov ’11, Garmash ’45+2 / Anicic ’21, Murtazayev ’90+5)
FINAL / Rennes – Jablonec 1-1 (Sarr ’31, Ben Arfa ’90+1 / Travnik ’54)

Grupa L
FINAL / PAOK Salonic – Chelsea 0-1 (Willian ‘7)
FINAL / Vidi FC – BATE Borisov 0-2 (Tuominen ’27, Filipenko ’85)

CLASAMENTE
Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în Europa League, FOTBAL EXTERN

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj542623
2FCSB492620
3U Craiova 1948452619
4Astra Giurgiu422613
5FC Viitorul3826-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe37267
7FC Botosani3626-2
8Poli Iasi3426-10
9AFC Hermannstadt3226-3
10Dinamo Bucuresti3226-8
11Gaz Metan Medias3126-7
12Dunarea Calarasi2426-9
13FC Voluntari2126-16
14Concordia Chiajna1826-26