Irina Begu a învins-o pe Agnieszka Radwanska, după un meci mare! Cu cine joacă în sferturi la Seul

Irina Begu, locul 55 WTA, a avut o prestație de excepție în meciul din optimile turneului de la Seul, trecând în două seturi, scor 6-4, 6-3, de Agnieszka Radwanska (60 WTA). Succesul conturat într-o oră și 57 de minute, la capătul unui meci întrerupt în două rânduri de ploaie, o califică pe Irina în sferturile de finală ale turneului asiatic.

Partida a fost una tipică circuitului feminin, cu nu mai puțin de 10 break-uri și o mulțime de răsturnări de situație. Irina a început perfect partida, desprinzându-se rapid la 4-1, în ciuda celor 5 duble greșeli din primul set. Fără a avea procentaje excelente pe serviciu, Irina a fost agresivă pe retur și a profitat de mingile slabe venite din partea polonezei.

Setul doi părea să aibă o desfășurarea diametral opusă. Radwanska s-a detașat la 3-1, dar din acel moment a urmat o serie extraordinară a Irinei Begu, care și-a adjudecat toate game-urile rămase.

Calificarea în sferturi îi aduce Irinei un cec în valoare de 6.175 dolari și 60 puncte WTA. Pentru un loc în semifinale, Begu se va duela cu Maria Sakkari (Grecia), favorită numărul trei, locul 32 WTA.