AUDIO – EXCLUSIV / Vasile Stângă, reacție genială după aflarea numelui noului selecționer al naționalei de handbal masculin: „Ce să facă?”

Vasile Stângă, managerul clubului de handbal Steaua București, a vorbit în exclusivitate la Sport Total FM, despre prestația roș-albaștrilor în SEHA Liga, dar și despre noul selecționer al echipei naționale de handbal masculin, Manuel Montoya Fernandez.

După victoria cu Presov la debutul în SEHA Liga, scor 26-25, Steaua a pierdut meciul cu PPD Zagreb cu scorul de 24-17 și l-a câștigat pe cel cu Vojvodina, scor 28-27.

„Am venit de la Zagreb, băieții nu au făcut antrenament, numai recuperare. Am început greu, ne-am încălzit greu, dar în final am învins.

La Zagreb, am jucat o primă repriză foarte bună, iar în repriza a doua, pentru mine, a fost și este un semn de întrebare. Sunt sincope și le-am spus și antrenorilor. 7-8 minute nu marchezi un gol și această cădere nu este de înțeles. Este un semn de întrebare pe care trebuie să îl remediem.

Luna septembrie este o lună de foc. Jucăm trei meciuri pe săptămână, e dificil”, a declarat Vasile Stângă, în cadrul emisiunii „Execuții în direct”.

La aflarea veștii că Manuel Montoya Fernandez a fost numit în funcția de selecționer al naționalei de handbal masculin, Vasile Stângă a avut o reacție genială: „Cine? Cine e? De unde e că n-am auzit de el…

Ditamai antrenorul Barcelonei nu a făcut nimic la echipa națională. Aduci un no name acum, ce să facă? În fine, nu îl cunosc, nu știu din ce zonă vine. Este moda Spaniei, ce să facem, toată lumea caută antrenori spanioli. Sunt la modă, asta e, să dea Domnul să facă performanță.

Eu mi-am schimbat părerea. Antrenorii sunt pe cale de dispariție. Nu mai sunt antrenori. Sunt supărat pe antrenorii din România pentru că nu ne adaptăm la handbalul modern”.