Novak Djokovic a câștigat US Open pentru a treia oară în carieră! Campionul sârb nu i-a dat nicio șansă lui Del Potro

Novak Djokovic, locul 6 ATP, este noul campion de la US Open. Sârbul s-a impus în finala de la Flushing Meadows în trei seturi, 6-3, 7-6, 6-3, în faţa lui Juan Martin del Potro, locul 3 ATP, la capătul unui meci care a durat 3 ore şi 16 minute.

Nole a încheiat partida având doar o lovitură câştigătoare în plus faţă de Martin del Potro (32-31), însă nivelul de joc a fost cu adevărat impresionant. După un start intens de meci, dar lipsit de ameninţări reale la retur, Djokovic a lansat, la 3-3, un atac apăsat, concretizat cu serie de trei game-uri câştigătoare. Setul doi a depăşit 90 de minute şi a constituit o luptă crâncenă, în care Djokovic a reuşit să iasă învingător, cu dârzenia caracteristică. Setul trei a adus o nouă mostră de tenis impresionant marca Novak Djokovic, Del Potro fiind pur şi simplu anesteziat de defensiva sârbului şi de execuţiile acestuia.

111 puncte a câştigat Novak Djokovic în finala de la US Open 2018, cu cinci mai multe decât Del Potro.

Djokovic încheie sezonul Grand Slam-urilor pe 2018 cu două trofee consecutive, la Wimbledon şi Flushing Meadows. El a mai câștigat US Open în 2011 si 2015 și a ajuns la cota 14 turnee de Grand Slam, egalându-l pe americanul Pete Sampras. Primul în acest top este Roger Federer (20), urmat de Rafael Nadal (17). De partea cealaltă, argentinianul de 29 de ani rămâne cu un singur turneu de Grand Slam în carieră, cel din 2009 de la US Open.

Djokovic va primi un premiu de 3,8 milioane de dolari, în timp ce Martin del Potro, care a câştigat openul american în 2009, va încasa 1,85 de milioane de dolari.