Mircea Lucescu, din nou contestat după înfrângerea Turciei cu Rusia, din Liga Națiunilor!

Selecționerul Turciei, Mircea Lucescu, a debutat nefericit în UEFA Nations League, după ce reprezentativa „Semilunei” a pierdut cu scorul de 1-2 meciul de la Trabzon cu Rusia, ţara gazdă a Campionatului Mondial din acest an.

Cerîșev a deschis scorul în minutul 13, Aziz a egalat pentru turci în minutul 41, iar Dzyuba a stabilit scorul final în minutul 49.

Potrivit jurnaliştilor turci de la Takvim, Federaţia Turcă ia în calcul demiterea tehnicianului de 73 de ani, care a cucerit ultima Cupă UEFA cu Sahtior, în 2009. Pe lista posibililor înlocuitori ar fi Senol Guneș, actualul antrenor al celor de la Beşiktaş, dar şi Aykut Kocaman, fostul antrenor al lui Fenerbahce, în prezent liber de contract după despărţirea de multipla campioană a Turciei.

Turcia face parte din Grupa a 2-a din Liga B, alături de Rusia şi Suedia. Mircea Lucescu este selecţionerul turcilor din vara anului trecut, timp în care a câştigat trei partide, a remizat de patru ori şi a bifat cinci înfrângeri.