CSA Steaua s-a calificat în turul doi preliminar al Cupei EHF după o dublă victorie cu GRK Varazdin

Vicecampioana României la handbal masculin îşi continuă aventura în cea de-a doua competiţie ca valoare din Europa, rezervată echipelor de club.

CSA Steaua s-a calificat în turul doi preliminar al Cupei EHF, după o nouă victorie obţinută în faţa croaţilor de la Varazdin, scor 29-25 (14-11), la Chiajna. În tur, jucătorii conduşi de Ovidiu Mihăilă s-au impus la limită în deplasare, scor 26-25.

La adăpostul rezultatului din tur, Steaua şi-a permis un început lejer în returul disputat duminică în Sala Concordia din Chiajna. Oaspeţii au condus astfel cu 3-1 şi au ţinut în primele zece minute tabela cu avantaj de partea lor. Militarii au intrat însă în ritm, odată cu câteva parade excelente ale portarului Tudor Stănescu, iar până la pauză au trecut în avantaj, scor 14-11.

În partea a doua, Steaua a forţat atât cât să-şi asigure o victorie lipită de griji, omul numărul unu în atac fiind Ionuţ Georgescu, marcator a 11 goluri.

Pentru roș-albaștri au marcat: Georgescu 11, Johansson 2, Vujic 3, Humet 2, Roşu 3, Milosevic 2, Stavrositu 4, Vegar 1, Bizău 1. Cei mai buni marcatori de la Varazdin au fost Vrdoljak 7, Levak 5, Glavas 4, Spruk 4.

În turul doi preliminar, Steaua va întâlni în dublă manşă pe Maccabi Rishon Lezion (Israel), pe 6-7 octombrie (turul în România), respectiv 13-14 octombrie (returul).