EXCLUSIV / Elisabeta Lipă, înaintea debutului Mondialelor de la Plovdiv: „Este o competiție enorm de grea, dar sportivii noștri sunt pregătiți și suntem optimiști!”

Elisabeta Lipă, președintele Federației Române de Canotaj, a vorbit în exclusivitate la Sport Total FM despre apropiata participare a sportivilor tricolori la Campionatele Mondiale de canotaj din Bulgaria.

„Sportivii noștri pleacă mâine la Plovdiv pentru participarea la Campionatele Mondiale, în perioada 9-16 septembrie. Este o competiție enorm de grea, durează o săptămână, dar sportivii sunt pregătiți și suntem optimiști. Mă doare sufletul când văd că vecinii noștri organizează o competiție atât de importantă, iar noi ne chinuim de ani buni cu această pistă olimpică.

Aceste rezultate au venit după o muncă titanică, dar asezonată cu o dorință mare a sportivilor noștri. Până la medalii, eu mi-am propus să accedem în zona calificărilor pentru JO cu cât mai multe echipaje. Bineînțeles, sperăm și să aducem cât mai multe medalii strălucitoare.

Loturile noastre de seniori sunt formate în mare măsură tot din sportivii care vin de la tineret. Noi am avut rezultate frumoase la toate categoriile de vârstă. Avem o generație de excepție”, a spus Elisabeta Lipă, în cadrul emisiunii „Trafic Sport”.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Canotaj, SPORTURI NAUTICE

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB15810
2Astra Giurgiu1485
3Sepsi Sfantu Gheorghe1485
4Gaz Metan Medias1480
5CFR Cluj1383
6FC Viitorul1381
7Dunarea Calarasi1281
8U Craiova 19481186
9Poli Iasi118-4
10Dinamo Bucuresti108-4
11FC Botosani880
12AFC Hermannstadt78-2
13Concordia Chiajna78-8
14FC Voluntari28-13