Înotătoarea japoneză Rikako Ikee, desemnată cea mai bună sportivă a Jocurilor Asiatice, cu șase medalii de aur

Înotătoarea japoneză Rikako Ikee a fost desemnată, duminică, drept cea mai bună sportivă a Jocurilor Asiatice, după ce a câştigat opt medalii, dintre care şase de aur, cele mai multe obţinute de un sportiv la competiţia încheiată la Jakarta, în Indonezia.

Înotătoarea de 18 ani a primit trofeul din partea Consiliului Olimpic al Asiei, alături de un cec de 50.000 de dolari, în ultima zi de competiţie.

Ikee a câştigat toate probele individuale la care a participat, 50 m şi 100 m liber, 50 şi 100 m fluture, făcând parte şi din ştafetele de 4×100 m liber şi 4×100 m mixt, iar medaliile de argint le-a cucerit cu ştafeta de 4×200 m liber şi ştafeta mixtă de 4×100 m mixt.

Ikee a devenit al patrulea sportiv japonez care este recompensat cu trofeul MVP al Jocurile Asiatice şi al doilea consecutiv, după înotătorul Kosuke Hagino la ediţia din 2014, de la Incheon (Coreea de Sud). Înotătorul Kosuke Kitajima a câştigat titlul în 2002, la Busan (Coreea de Sud).

În clasamentul final pe medalii, primele trei poziții au fost ocupate de China, cu 132 de aur, 92 de argint şi 65 de bronz, urmată de Japonia, 75-56-74 și Coreea de Sud, 49-58-70.