Bratu și-a criticat elevii după umilința de la Craiova: „Mă deranjează că jucătorii mei nu sunt responsabili la fazele defensive!”

Dinamo a pierdut fără drept la apel sâmbătă seară, la Craiova, scor 0-3, ceea ce reprezintă și cel mai sever eșec al lui Florin Bratu de la venirea la formația din Ștefan cel Mare.

Bucureștenii au ajuns la al patrulea meci disputat în deplasare în care încasează trei goluri. Singurele victorii ale sezonului au venit pe teren propriu.

La finalul partidei de pe „Ion Oblemenco”, antrenorul de 38 de ani al „câinilor” s-a arătat nemulțumit de evoluția echipei pe faza defensivă.

„Am făcut o primă repriză bună, dar nu e suficient acest lucru. Nu am reușit să înscriem, am avut o bară. Am primit acel gol la ultima fază. Mă deranjează că jucătorii mei nu sunt responsabili la fazele defensive și nu vorbesc numai de fundași. Trebuie să ne trezim. Dinamo joacă, dar nu e de ajuns.

Sper ca jucătorii să își dea seama că nu așa funcționează lucrurile și că trebuie să facă mai mult pe teren. E binevenită pauza. Nu învățăm din lucruri, la antrenamente dăm senzația că înțelegem, dar la meciuri încă clacăm și asta mă doare cel mai tare.

Nu m-au surprins neapărat. Craiova a făcut un joc de așteptare, are jucători buni, calitatea individuală a făcut diferența. Scorul este destul de mare pentru ce s-a realizat pe teren”, a declarat Bratu, care este însă optimist în privința viitorului echipei: „O să o vedeți pe Dinamo în play-off!”.