Sorana Cîrstea, ultima româncă prezentă la US Open pe tabloul de simplu, a fost eliminată de Maria Șarapova

Turneul de Grand Slam de la US Open continuă fără nicio reprezentantă a României pe tabloul de simplu. Sorana Cîrstea, locul 51 WTA, ultima româncă rămasă în cursă, a cedat cu 2-6, 5-7, în faţa Mariei Șarapova, 22 WTA, într-un meci din turul secund care a durat o oră și 53 de minute.

Sorana a reuşit în multe momente să se ridice la nivelul adversarei, dar a ratat momentele importante ale jocului. La începutul primului set, românca a avut şase şanse de break, dar Mașa i le-a anulat şi s-a impus cu 6-2.

În actul secund, Cîrstea a fost permanent la conducere şi a rezistat cu brio asaltului venit de dincolo de fileu. Dar numai până la 5-4 şi 30-15 pe propriul serviciu. Șarapova a încercat să evite un set decisiv şi a atacat. Câteva momente de ezitare ale Soranei au fost suficiente pentru ca rusoaica să răstoarne imediat scorul şi să şi câştige atât setul, dar şi meciul.

După înfrângerea Soranei Cîrstea, România a rămas fără nicio reprezentantă pe tabloul feminin de la US Open. Simona Halep, Irina Begu, Ana Bogdan și Monica Niculescu au fost eliminate, în timp ce Mihaela Buzărnescu, nerefăcută după accidentarea la gleznă, s-a retras.