Gigi Becali știe de ce FCSB a ratat calificarea: „M-a pedepsit Dumnezeu că l-am furat pe Andrei Vlad de la Craiova, mi-a dat blestem!”

FCSB a ratat calificarea în grupele Europa League, după 3-4 la general cu Rapid Viena. La finalul meciului de joi seara de pe Arena Națională, finanțatorul vicecampioanei, Gigi Becali, a dat vina pe portarul Andrei Vlad pentru golul încasat, care a decis eliminarea roș-albaștrilor.

„Dacă era «Messi al portarilor», era al Craiovei, nu era al meu. M-a pedepsit Dumnezeu că l-am furat de la Craiova, mi-a dat blestem. M-am păcălit atunci când l-am luat, nu am știut despre ce este vorba. Dacă nu ai portar, nu te poți califica! La golul lor, era mingea doi metri afară.

I-am zis lui Meme la pauză să nu mai facă circ, să joace simplu. Vlad parcă dansa. O să-i spun și eu să nu mai danseze în poartă, că are talent. Mi-a zis Meme că e distrus.

Ce vină are Dică dacă un portar bagă mingea în poartă? Are el vreo vină? E doar a mea, că trebuia să mai luăm un portar în locul lui”, a declarat Gigi Becali după meci.

Patronul FCSB a vorbit și despre strategia pentru acest sezon a echipei din subordine: „Asta este, ne axăm pe campionat și cu asta, basta. O să mai dăm doi jucători, nu mai avem ce face cu ei. Acum sunt la cald, dar mâine o să văd ce facem.

Vina e a mea, sunt păcatele mele. Este una dintre cele mai triste seri ale mele în fotbal. Niciodată nu îmi amintesc să fi ratat o calificare de genul ăsta, poate doar atunci cu Mirel Rădoi… Am avut 2-0 la pauză, nu mă așteptam să iau gol. Cel mai rău mă afectează că pierdem coeficientul. Va fi greu să ne mai calificăm în grupe”.