Irina Begu și Ana Bogdan au pierdut categoric în turul doi la US Open. Rămânem doar cu Sorana Cîrstea pe tabloul de simplu!

Irina Begu și Ana Bogdan au fost eliminate, miercuri seara, în turul al doilea al turneului de Grand Slam de la US Open.

Begu (58 WTA) a fost învinsă categoric de chinezoaica Qiang Wang (52 WTA), scor 3-6, 1-6, după o oră și 21 de minute.

Primul set a început echilibrat, cele două jucătoare mergând cap la cap până la 2-2, cu câte un break în dreptul fiecăreia. A fost momentul în care Wang s-a desprins, reușind două break-uri consecutive. Irina a bifat și ea al doilea său break al setului, dar imediat și-a cedat serviciul și implicit setul. În setul al doilea, la scorul de 3-0 pentru chinezoaică, Begu a solicitat intervenția medicului, având evidente probleme fizice. A reușit să continue, însă doar un game a mai câștigat.

Pentru participarea la US Open 2018, Begu s-a ales cu un cec în valoare de 93.000 de dolari și 70 de puncte în clasamentul WTA.

Ana Bogdan (74 WTA) a pierdut în două seturi disputa cu favorita numărul 8, Karolina Pliskova (Cehia), scor 2-6, 3-6, la capătul unei partide care a durat o oră și 6 minute.

Primul set a debutat echilibrat, a fost 2-2, apoi Pliskova a pus stăpânire pe joc și și-a adjudecat următoarele patru game-uri, pentru un 6-2 în doar jumătate de oră. Setul doi a început perfect pentru Ana, care a condus cu 3-0, însă Pliskova a revenit fantastic și a câștigat șase game-uri la rând, obținând victoria.

Ca și Irina Begu, pentru prezența în turul doi la US Open 2018, Ana Bogdan va primi 93.000 de dolari și 70 de puncte WTA.

România rămâne, astfel, cu o singură reprezentantă pe tabloul de simplu, Sorana Cîrstea, care o va întâlni vineri dimineață pe Maria Șarapova.