Șoc la US Open: liderul mondial Simona Halep, eliminată încă din primul tur!

Liderul WTA Simona Halep a părăsit turneul de Grand Slam de la US Open încă din primul tur! Sportiva noastră a fost învinsă de estona Kaia Kanepi (44 WTA, 33 de ani), care s-a impus cu 6-2, 6-4, după doar o oră și 17 minute de joc.

Halep a părut derutată de stilul adversarei sale. A câștigat primul game, apoi a fost de nerecunoscut. Kanepi a câștigat într-o manieră autoritară următoarele 5 game-uri, distanțându-se rapid la 5-1. Estona și-a adjudecat în cele din urmă primul set cu 6-2, după doar 28 de minute.

În setul secund. Kanepi a reușit rapid două break-uri și s-a distanțat la 3-0, apoi Halep a reușit același lucru și a egalat la 4, anunțând mult așteptata revenire. Nu a fost cazul, Kanepi a făcut un nou break și a închis meciul fără emoții.

Simona Halep părăsește pentru al doilea an la rând turneul în primul tur, după ce anul trecut era eliminată de Maria Șarapova.