Mihaela Lulea, bronz la Mondialele de paracanoe!

Deşi a avut reprezentanţi în șapte finale la Mondialele de canoe sprint de la Montemor O Velho, Portugalia, delegaţia României a cucerit doar o singură medalie, bronz, prin Mihaela Lulea, la proba de KL3W 200 paracanoe. Dublul canoiştilor Leonid Carp-Victor Mihalachi s-a calificat în finalele pe distanţele de 500 şi 1000 metri, încheind pe 7, respectiv 9.

Mihaela Lulea a oprit cronometrul la 54,826, fiind devansată de suedeza Helene Ripa, 53,671 şi de australianca Amanda Reynolds, 53,881. Cvartetul canoiştilor Cătălin Chirilă-Alexandru Stoian-Constantin Dîba-Ştefan Strat a ocupat locul 5 pe 500 metri cu 1:37,700, victoria revenind ruşilor Pavel Petrov-Viktor Melantev-Mihail Pavlov-Ivan Sthyl, 1:35,606.

Pe aceeaşi poziţie au venit Roxana Ciur-Elena Meroneac la kaiac dublu 500, după 3:52,695, probă în care s-au impus unguroaicele Csipes Galbacs-Erika Medveczky, 3:39,811. Carp şi Mihalachi au fost cronometraţi în 1:42,560, respectiv 3:52,352, medaliile de aur fiind cucerite de braziilenii Erdon Silva-Isaquias dos Santos, 1:40,043, la 500 şi de germanii Yul Oetze-Peter Kretschmer, 3: 38,207, la 1000. Stoian şi Dîba au evoluat şi în finala probei de canoe dublu 200, clasându-se pe poziţia 7, cu 41,323, titlul mondial revenind belaruşilor Hleb Saladuha-Dzianis Mahlai, 37,646. Iulian Şerban a sosit pe 9 în finala probei de KL3N 200, cu 42,652, câştigată de ucraineanul Serhii Emelianov în 39,031.

Sportivi şi sportive din 24 de ţări au intrat în posesia medaliilor la această ediţie a campionatelor lumii. Cele mai multe medalii au fost obţinute de Germania, şapte de aur, patru de argint şi două de bronz, vecinii noştri obţinând şase de aur, una de argint şi două de bronz.

Etichetat cu: , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Canotaj, SPORTURI NAUTICE

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj462123
2FCSB402116
3U Craiova 1948382118
4Sepsi Sfantu Gheorghe332110
5FC Viitorul33212
6Astra Giurgiu31218
7AFC Hermannstadt28210
8Gaz Metan Medias2821-5
9Poli Iasi2821-6
10FC Botosani2621-4
11Dinamo Bucuresti2221-12
12Dunarea Calarasi1721-10
13Concordia Chiajna1721-21
14FC Voluntari1321-19