Cristina Ene a câștigat „Cupa Centenarului 2018”, turneu ITF organizat de Academia de Tenis Herăstrău

Cristina Ene, jucătoare din România, a câștigat „Cupa Centenarului 2018”, turneu din calendarul ITF Pro, dotat cu premii totale în valoare de 15.000 de dolari, și organizat de Academia de Tenis Herăstrău.

„S-a întâmplat cum am dorit, în sensul că turneul a fost câștigat de o jucătoare din România, după o finală cu două românce. Acesta este scopul turneului, pentru jucătoarele din România facem toate aceste eforturi și organizăm aceste competiții”, a declarat Ion Țupa, diectorul turneului de la Academia de Tenis Herăstrău, după finala 100% românească.

Ultimul meci al turneului din acest an le-a adus față în față pe favorita nr. 4, Cristina Ene – în semifinale ea a învins-o cu 6-4, 6-3 pe Ioana Gașpar, revelația acestui turneu, cea care, la 35 de ani, revenită de puțină vreme în tenisul profesionist, le-a eliminat pe favoritele nr. 8, Andreea Mitu, și nr. 1, Irina Fetecău – și pe Alexandra Damaschin – care a trecut în semifinale, după un meci de peste trei ore, de o altă revelație a turneului, jucătoarea de doar 18 ani, Selma Ștefania Cadar.

Damaschin s-a impus în semifinală cu 5-7, 7-6(3), 6-2, dar după efortul depus în acest meci s-a resimțit în meciul de duminică.

Cristina Ene a câștigat finala cu 6-4, 1-6, 6-1 și și-a trecut în palmares un nou trofeu ITF de simplu, după o așteptare de doi ani. În 2018, ea a câștigat două turnee ITF, dar la dublu.