REZULTATE / Liga I, etapa a 6-a. Dinamo câștigă în prelungiri meciul cu Hermannstadt, iar campioana CFR Cluj remizează la Mediaș. FCSB devine lider după victoria en fanfare de la Ovidiu!

A șasea rundă din Liga I este programată în acest weekend, ca de obicei, pe durata a patru zile.

Etapa este deschisă de meciul de la Chiajna, dintre Concordia și Astra Giurgiu. După eșecurile de joi, „europenele” CFR Cluj și FCSB se întorc în Liga I duminică, în deplasare, pe terenurile lui Gaz Metan, respectiv Viitorul, probabil cu multe rezerve în formulele de start.

Ultimele două partide sunt programate luni, la Botoșani și Voluntari.

Programul complet

Vineri, 24 august, ora 21:00
FINAL / CS Concordia Chiajna – AFC Astra Giurgiu 0-3 (Balaure ’56, Roșu – penalty ’80, Begue ’82)

Echipele de start:
Concordia Chiajna: Caparco – G. Matei, Albu, Marc, Bărboianu – Gorobsov, Prepeliță – Grădinaru, Bawab, D. Panait – Batin
Rezerve: A. Costache, P. Ivanovici, N. Fota, R. Deaconu, Cristescu, Leca, Guessan
Antrenor: Ionuț Badea

Astra: Lazar – Belu, Bejan, Erico, Radunovici – Mrzljak, Biceanu – Balaure, Llullaku, N. Roșu – L. Buș
Rezerve: Nedelcovici, Cestor, R. Boboc, V. Gheorghe, Butean, R. Moise, J. Begue
Antrenor: Marius Măldărășanu


Sâmbătă, 25 august, ora 18:00
FINAL / AFC Dunărea 2005 Călărași – CSM Politehnica Iași 2-0 (Alexandru ’56, Kanda ’80)

Echipele de start:
Dunărea Călărași: C. Straton – Gligorov, Balaur, Dobrosavlevici, D. Ispas – Cr. Pușcas. G. Simion, S. Pană – Kanda, Keita, Ndiaye
Rezerve: C. Lungu – Mendy, L. Marinescu, N. Cârnaț, Cucu, Kouakou
Antrenor: Dan Alexa

Poli Iași: D. Rusu – L. Rus, O. Mihalache, C. Frăsinescu, Sin – Arias Gallego, Cionac, Chelaru, Pîrvulescu – Flores Knowles, A. Cristea
Rezerve: A. Cobrea – Panțîru, M. Mihăescu, P. Petre, A. Zaharia, Mimoun, Bosoi
Antrenor: Flavius Stoican


Sâmbătă, 25 august, ora 21:00
FINAL / FC Dinamo – AFC Hermannstadt 2-1 (Salomao ‘4, Pesic ’90+4 / Nkololo ’48)

Echipele de start:
Dinamo: Penedo – Delorge, M. Popescu, Katsikas, R. Grigore – D. Nistor (cpt), Gomelt, Sg. Popovici – Hanca, D. Popa, Salomao
Rezerve: Muțiu – Sorescu, Pesic, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu, Axente, Moldoveanu
Antrenor: Florin Bratu

FC Hermannstadt: Căbuz – Al. Coman, Dandea, Mijuskovici, Tătar – Antonov, Dîlbea (cpt) – Herghelegiu, Gh. Rusu, Nkololo – Tsoumou
Rezerve: Began – Pamfile, I. Stoica, I. Petrescu, Curtean, Ali Vega, Blănaru
Antrenor: Alexandru Pelici


Duminică, 26 august, ora 18:00
FINAL / Gaz Metan Mediaș – CFR 1907 Cluj 0-0

Echipele de start:
Gaz Metan: Pleșca – V. Crețu, M. Constantin, L. Cristea, Bușu (cartonaș roșu ’73)– A. Coimbra, Fofana – Chamed, Olaru, Caiado – Fortes
Rezerve: D. Cristea – R. Romeo, D. Pop, Lopes Fernandes, Buziuc, Trif, M. Stancu
Antrenor: Mihai Teja

CFR Cluj: Jesus – Peteleu, Mureșan, Lang, A. Radu – Mareș, Bordeianu – De Luca, Al. Ioniță, V Costache – Ndip Tampe
Rezerve: A. Rus – Pârv, G. Ganea, Mailat, J. Baptista, Omrani
Antrenor: Antonio Conceicao


Duminică, 26 august, ora 21:00
FINAL / FC Viitorul – FCSB 1-4 (Vână ’71 / Fl. Coman ’45, Man ’52, D. Bezar ’82, Rusescu ’89)

Echipele de start:
Viitorul: Cojocaru – Lopes, Ţîru, Ghiţă (cartonaș roșu ‘5), De Nooijer – Ciobanu, T. Băluţă, Vână – I. Hagi, Drăguş, Măţan
Rezerve: Buzbuchi, Luchin, Voduţ, Achim, Boboc, Artean, Houri
Antrenor: Gică Hagi

FCSB: Bălgrădean – Jakolis, Nedelcu, Filip, Morais – Ov. Popescu, Qaka – D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman – Rusescu
Rezerve: Vlad, Moruțan, Planic, R. Benzar, D. Benzar, M. Roman, A. Stan
Antrenor: Nicolae Dică


Luni, 27 august, ora 18:00
FINAL / AFC Botoșani – ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-0

Echipele de start:
FC Botoșani: E. Pap – A. Patache, Chindriș, A. Burcă, Soiledis – J. Rodriguez, Oaidă – Chitoșcă, Ongenda, Golofca – M. Roman
Rezerve: Fraisl – Pițian, Piftor, Corban, E. Papa, Brekal, Florescu
Antrenor: Costel Enache

Sepsi: Niczuly – G. Moura, Viera, Jovanovic, Sato – Velev, Vașvari – Drăghici, I. Fulop, Tandia – Simonovski
Rezerve: Fejer – Nouvier, Karntskiy, Mensah, A. Rus, Hamed, F. Ștefan
Antrenor: Eugen Neagoe


Luni, 27 august, ora 21:00
FINAL / FC Voluntari – U Craiova 1948 CS 1-5 (Laidouni ’85 – 11 m / Bancu ’24, ’41, ’87 – 11 m, Kelic ’27, Mitriță ’39)

Echipele de start:
FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho, Hodorogea, Wallace, Al. Vlad – Zgrablic, Lazăr – Căpățînă, Laidouni, Pîrcălabu – Sesar
Rezerve: 
Petrariu, Răuță, Ciucur, Bucurică, A. Stoica, Tudorie, Belahmeur
Antrenor: 
Dinu Todoran

U Craiova: Pigliacelli – Kelic, T. Ferreira, Briceag – Borța, Cicâldău, Fedele, Bancu – Bărbuț, R. Baicu, Mitriță
Rezerve: 
L. Popescu, M. Șerban, Burlacu, Markovic, Mateiu, Gardoș, A. Juncu
Antrenor: Devis Mangia

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj462123
2FCSB402116
3U Craiova 1948382118
4Sepsi Sfantu Gheorghe332110
5FC Viitorul33212
6Astra Giurgiu31218
7AFC Hermannstadt28210
8Gaz Metan Medias2821-5
9Poli Iasi2821-6
10FC Botosani2621-4
11Dinamo Bucuresti2221-12
12Dunarea Calarasi1721-10
13Concordia Chiajna1721-21
14FC Voluntari1321-19