Dică rămâne optimist după eșecul de la Viena: „Eu cred în calificare, că putem să câștigăm cu 2-0 în retur!”

FCSB este în pericol să rateze calificarea în grupele Europa League, după ce a pierdut meciul tur din play-off, 1-3, pe terenul lui Rapid Viena.

La finalul partidei de joi seara, Nicolae Dică a comentat evoluția roș-albaștrilor contra echipei austriece și a mărturisit că este încrezător că FCSB va reuși să întoarcă rezultatul în returul de la București.

„Îmi pare rău că nu am reușit să scoatem un rezultat pozitiv. Știam care sunt punctele lor forte. La faza primului gol trebuia să facem fault de două ori, n-am făcut, apoi am luat gol la o fază fixă. De multe ori mă întreb de ce prima repriză nu jucăm bine și apoi, în a doua repriză, suntem o altă echipă.

Dacă reușeam să mai marcăm un gol, șansele de calificare erau mai mari, dar și așa, la 3-1, avem șanse de calificare și vom da totul la retur. Am primit și acel gol foarte repede. A trebuit să mergem puțin mai sus și am lăsat câteva spații în spatele mijlocașilor centrali.

În a doua repriză am început foarte bine, am marcat, dar, din păcate, a venit acel gol de 3-1. Eu cred în calificare, că putem să câștigăm cu 2-0 în retur. Am încredere că putem să facem un meci bun la București și să ne calificăm”, a spus antrenorul vicecampioanei, la Pro X.