Simona Halep și-a învins adversara din optimi! Cine o așteaptă în sferturi la Cincinnati

UPDATE / Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati, după ce a învins-o pe Barty în două seturi, scor 7-5, 6-4, într-o oră și jumătate de joc. În runda următoare se va duela cu ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 44 WTA.

Știrea inițială

Meciul Simonei Halep din optimile de finală ale turneului de la Cincinnati trebuia să se dispute joi, dar ploaia nu a permis începerea partidei.

Așadar, meciul a fost amânat pentru vineri, după ora 18:00. Românca se va duela cu australianca Ashleigh Barty, locul 16 WTA.

În runda precedentă, Halep a trecut de o altă australiancă, Ajla Tomljanovic, locul 58 WTA, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-3, iar Barty a învins-o pe estona Kaia Kanepi, locul 46 WTA, cu scorul de 7-5, 6-3.

Dacă trece de Barty, Simona Halep va juca în sferturile de finală cu ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 44 WTA, care a trecut de rusoaica Ekaterina Makarova cu scorul de 7-6, 6-2.