REZULTATE / Liga I, etapa a 5-a. Iașiul câștigă derby-ul moldovean cu Botoșani! Viitorul a făcut spectacol cu Gaz Metan! Concordia dă lovitura în Bănie

Etapa a cincea a Ligii I va debuta vineri, cu duelul moldovean dintre Poli Iași și FC Botoșani. Runda se va disputa în decursul a patru zile, urmând ca Dinamo să facă o vizită campioanei CFR Cluj.

După calificarea în play-off-ul Europa League, FCSB va primi vizita covăsnenilor de la Sepsi, iar runda se va încheia la Craiova, acolo unde oltenii primesc vizita ilfovenilor lui Ionuț Badea.

Programul complet

Vineri, 17 august, ora 21:00

FINAL / ACSM Politehnica Iaşi – AFC Botoşani 2-1 (Cristea ’30, ’34 / Roman ’56)

Echipele de start:

Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Cioinac, Chelaru – Rus, Flores, Pârvulescu, Andrei Cristea
Rezerve: Cobrea – Petre, Panţîru, Mihăescu, Ştefănescu, Zaharia, Mimoun
Antrenor: Flavius Stoican

FC Botoşani: Pap – Patache, Miron, Burcă, Soliedis – Oaidă, Rodriguez – Chitoşcă, Ongenda, Golofca – Brekalo
Rezerve: Chindriş – Fraisl, Roman, Papa, Târşă, Piftor, Corban
Antrenor: Costel Enache


Sâmbătă, 18 august, ora 18:00

FINAL / AFC Astra – AFC Dunărea 2005 Călăraşi 1-1 (Roșu ’16 / Pană ’21)

Echipele de start:

Astra: Lazar – Belu, Bejan, Crişan, Radunovic – Mrzljak – Begue, Roşu, Moise, Llullaku – Alibec
Rezerve: C. Nedelcovici – Boboc, Butean, Cestor, Bahamboula, Buş, Balaure
Antrenor: Marius Măldărăşanu

Călăraşi: Straton – Gligorov, Balaur, Dobrosavlevici, Ispas – Puşcaş, Simion, Pană – V. Munteanu, Ndiaye, Kanda
Rezerve: Lungu – Carnat, V. Alexandru, Keyta, Monroy, Mendy, Honciu
Antrenor: Dan Alexa


Sâmbătă, 18 august, ora 21:00

FINAL / FC Viitorul – CS Gaz Metan Mediaş 2-0 (Drăguș ’29, Ciobanu ’85)

Echipele de start:

Viitorul: Cojocaru – Mladen, Țîru, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu, T. Băluță, Vînă – I. Hagi, Drăguș, Mățan
Rezerve: 
Buzbuchi, Voduț, Iacob, Boboc, Lima, Houri, Stoica
Antrenor: 
Gheorghe Hagi

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Diallo, M. Constantin, Bușu – I. Cristea, Fofana – Olaru, Chamed, Fernandes – Fortes
Rezerve: 
Ricardo Batista, Luis Aurelio, Caiado, Buziuc, Trif, Romeo, Stancu
Antrenor: 
Mihai Teja


Duminică, 19 august, ora 18:00

FINAL / FCSB – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-0 (Gnohere ’81, Coman ’85)

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean – Jakolis, Bălașa, J. Morais, Al. Stan – Ov. Popescu, Qaka – D. Man, D. Benzar, Fl. Coman – Rusescu
Rezerve: A. Vlad, Pintilii, Gnohere, Moruțan, I. Stoica, D. Toma, Teixeira
Antrenor: Nicolae Dică

Sepsi: Niczuly – De Moura, Viera, Jovanovic, Sato – Vaşvari, Velev – Mensah, I. Fulop, Drăghici – Tandi
Rezerve: Fejer, Rus, Karnitski, Hamed, Dodoi, Simonovski, Ştefan
Antrenor: Eugenn Neagoe


Duminică, 19 august, ora 21:00

FINAL / FC CFR 1907 Cluj – Dinamo 1948 Bucureşti 3-1 (Țucudean ’66, ’78, Omrani ’73 / Popescu ’61)

Echipele de start:

CFR Cluj: Vâtcă – Cr. Manea, Vinicius, Lang, Camora – Bordeianu, Maleș, Culio – Ad. Păun, Omrani, Țucudean
Rezerve: Jesus Fernandez, Tambe, Hoban, Al. Ioniță II, Mailat, Mureșan, Peteleu
Antrenor: Antonio Conceicao

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu – Mahlangu, R. Grigore – D. Sorescu, Nistor, Salomao – Axente
Rezerve: Muțiu, Delorge, Hanca, Pesici, D. Ciobotariu, R. Grigore, Moldoveanu
Antrenor: Florin Bratu


Luni, 20 august, ora 18:00

FINAL / AFC Hermannstadt – FC Voluntari 4-0 (Tsoumou ’29, ’34, Tătar ’38, Petrescu ’68)

Echipele de start:

Hermannstadt: Căbuz – Coman, Dandea, Mijuskovic, Tătar – Antonov, Dîlbea – Hergheligiu, Chalkiadakis, Nkololo – Tsoumou
Rezerve: Began, Rusu, Pîrvulescu, Ali Vega, Pamfile, Curtean, Blănaru
Antrenor: Alexandru Pelici

FC Voluntari: Drăghia – Leasă, Hodorogea, Alves, Bucurică – Artabe Meca, Laindouni, Sesar – Căpățână, Ciucur, Stoica
Rezerve: Petrariu, Veiga Varzim, Sziji, Zgrablic, Răuță, Vlad, Tudorie
Antrenor: Daniel Oprița


Luni, 20 august, ora 21:00

FINAL / U Craiova 1948 Club Sportiv – CS Concordia Chiajna 0-1 (Gorobsov ’81)

Echipele de start:

U Craiova: Pigliacelli – Isaac Donkor, Florin Gardoş, Tiago Ferreira – Ivan Martic, Alex Mateiu, Matteo Fedele, Nicuşor Bancu – Andrei Burlacu, Alexandru Cicâldău, Alexandru Mitriţă
Rezerve: Laurenţiu Popescu, Kelic, Briceag, Borţa, Baicu, Markovic
Antrenor: Devis Mangia

Concordia Chiajna: Caparco – Matei, Albu, Marc, Lucian Panait – Prepeliţă, Gorobsov, Nivaldo – Grădinaru, Batin, Ghislain
Rezerve: Costache, Leca, Ivanovic, Thaer Bawab, Bărboianu, Ronaldo Deaconu
Antrenor: Ionuț Badea

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Comentati exclusiv pe SPTFM.ro...

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1FCSB211113
2CFR Cluj20115
3Gaz Metan Medias2011-1
4FC Viitorul19111
5Astra Giurgiu17116
6U Craiova 194816118
7Sepsi Sfantu Gheorghe16114
8Dunarea Calarasi1411-1
9Poli Iasi1411-5
10Concordia Chiajna1411-5
11FC Botosani12110
12Dinamo Bucuresti1111-7
13AFC Hermannstadt811-5
14FC Voluntari511-13