Simona Halep este din nou „regină” la Rogers Cup, după o finală-maraton cu Sloane Stephens!

UPDATE 23:22 / Simona Halep o învinge în decisiv pe Sloane Stephens, scor 7-6, 3-6, 6-4, după două ore și 42 de minute de joc, și câștigă a doua oară turneul de la Montreal!

UPDATE 22:28 / Sloane Stephens își adjudecă setul secund, scor 6-3, în 37 de minute. Urmează actul decisiv!

UPDATE 21:51 / Liderul mondial câștigă la tie-break primul set al meciului cu americanca, scor 7-6 (6), după o oră și 11 minute de joc.

UPDATE 20:40 / A început finala de la Rogers Cup, între Simona Halep și Sloane Stephens.

Știrea inițială:

Simona Halep, 26 de ani, numărul 1 WTA, va disputa duminică seara, de la ora 20:30, finala turneului Rogers Cup, de la Montreal, cu americanca Sloane Stephens, 25 de ani, locul 3 WTA.

Jucătoarea noastră și sportiva americană reeditează finala Roland Garros 2018, câștigată de Simona în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-1. Până acum, Halep și Stephens s-au duelat de opt ori, iar Simona are șase victorii. La Rogers Cup, românca a disputat trei finale în ultimii patru ani și a câștigat turneul în 2016.

La turneul de la Montreal, Simona Halep a trecut de Anastasia Pavlyuchenkova 6-7, 6-4, 7-5, Venus Williams 6-2, 6-2, Caroline Garcia 7-5, 6-1 și de Ashleigh Barty 6-4, 6-1.

La rândul său, Sloane Stephens le-a eliminat pe Francoise Abanda 6-0, 6-2, Carla Suarez Navarro 6-2, 7-5, Anastasija Sevastova 6-2, 6-2 și azi noapte, în semifinale, pe Elina Svitolina, scor 6-3, 6-3.

Câștigătoarea meciului va primi 1.000 de puncte WTA și un cec de 520.000 de dolari. Finalista va lua 600 de puncte WTA și 250.000 de dolari.