Simona Halep trece în două seturi de Ashleigh Barty și este în finală la Rogers Cup!

UPDATE 21:22 / Simona Halep își adjudecă fără emoții și al doilea set și o învinge pe Ashleigh Barty cu scorul final 6-4, 6-1, după o oră și 10 minute de joc. În finală, numărul 1 mondial se va duela cu învingătoarea meciului Sloane Stephens – Elina Svitolina.

UPDATE 20:49 / Jucătoarea noastră câștigă primul set al meciului, scor 6-4, în 37 de minute.

UPDATE 20:12 / A început semifinala de la Rogers Cup, între Simona Halep și Ashleigh Barty.

Știrea inițială:

Simona Halep, locul 1 WTA, va juca în premieră cu australianca Ashleigh Barty, 22 de ani, locul 16 WTA, sâmbătă, de la ora 20:00, în semifinalele turneului de la Montreal. Momentele importante ale meciului pot fi urmărite și pe site-ul nostru, www.SPTFM.ro.

În sferturi, Barty a depășit-o în două seturi pe olandeza Kiki Bertens (18 WTA), scor 6-3, 6-1.

La conferința de presă după victoria contra Carolinei Garcia (6 WTA), scor 7-5, 6-1, Simona Halep, 26 de ani, a vorbit despre Ashleigh Barty, dar nu a vrut să dezvăluie la ce s-a gândit când a aflat cu cine va juca în semifinale.

„Nu am jucat niciodată contra ei. Nu știu la ce să mă aștept. Știu doar că e foarte talentată și că se mișcă bine. Trebuie să vorbesc cu antrenorul meu, să fiu puternică pe picioare și nivelul meu de energie să fie ridicat.

Am verificat cu cine joc când am intrat în vestiar (n.r. după meciul contra Carolinei Garcia). Nu pot să zic la ce m-am gândit. Nu e un cuvânt foarte urât, dar nu-l pot spune”, a declarat Simona Halep.