VIDEO / Victorie importantă pentru PAOK Salonic, în turul III preliminar al Champions League!

PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins miercuri seară, pe teren propriu, cu 3-2, pe Spartak Moscova, în prima manşă a turului III preliminar din Liga Campionilor.

Golurile au fost marcate de Prijovic ’29 – penalty, Limnios ’37 şi Pelkas ’44 pentru gazde, respectiv Popov ‘7 şi Promes ’17 pentru oaspeţi. Returul este programat marţi, 14 august, la Moscova.

Echipa elenă a început dezastruos partida și în minutul 17 oaspeții aveau două goluri avans. Popov a deschis scorul în minutul 7, iar Promes a dublat diferența 10 minute mai târziu.

Sârbul lui Razvan Lucescu, Prijovic, a dat semnalul reveniri după un penalty transformat în minutul 29. Limnios a restabilit egalitatea în minutul 37, iar Pelkas a stabilit scorul pauzei, care a rămas și cel final, în minutul 44.

În partea secundă, Pelkas a ratat uluitor, din poziție de 1 la 1 cu portarul advers, în minutul 65, apoi olandezul Promes a ratat pentru Spartak un penalty în minutul 71.

Dacă va trece de Spartak Moscova, PAOK va juca în play-off-ul CL cu Benfica Lisabona sau Fenerbahce. Echipa care va fi eliminată în play-off va ajunge în grupele Europa League.

PAOK: Paschalakis – Matos, Varela, Khacheridi, Crespo – Mauricio, Canas – Pelkas – Limnios, Prijovic, El Kaddouri
Rezerve: P. Rey – Ch. Akpom, Jaba, Kitsiou, Malezas, Shakhov, Warda
Antrenor: Răzvan Lucescu

Spartak: Maksimenko – Eshchenko, Gigot, Bocchetti, Kombarov – Zobnin, Fernando, Popov – Lomovitskiy, Adriano, Promes
Rezerve: Rebrov, Glushakov, Hanni, Ze Luis, Rasskazov, Rocha, Timofeev
Antrenor: Massimo Carrera