Rogers Cup, turul secund | Ghinion pentru Mihaela Buzărnescu! S-a accidentat în setul decisiv! Simona Halep se califică după un meci maraton și se va duela în această noapte cu învingătoarea Soranei Cîrstea!

UPDATE / Simona Halep trece de Anastasia Pavlyuchenkova cu scorul 7-6, 4-6, 7-5, după un meci maraton care a durat 3 ore și zece minute. Peste doar câteva ore, însă, în noaptea de joi spre vineri, numărul 1 mondial va juca în turul III cu Venus Williams.

Americanca de 38 de ani a învins-o pe Sorana Cîrstea cu 7-6 (4), 6-4, după o oră și jumătate de joc.

UPDATE / Meciul dintre Simona Halep şi Anastasia Pavlyuchenkova, întrerupt din cauza ploii, va fi reluat de la scorul de 3-4 joi seară, nu mai devreme de ora României 19:30, în timp ce Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Venus Williams în jurul orei 21.00.

UPDATE / Doctorii i-au bandajat piciorul Mihaelei Buzărnescu. Accidentarea este una serioasă. Sportiva noastră a părăsit terenul în scaunul cu rotile în aplauzele spectatorilor prezenți la meci. Elina Svitolina se califică în turul al treilea.

UPDATE / Ghinion pentru Mihaela Buzărnescu! După ce a pierdut primul set, dar a dus meciul în decisiv, românca s-a accidentat la gleznă și primește îngrijiri medicale. Meciul s-a întrerupt la scorul de 6-3, 6-7, 4-3 în favoarea Elinei Svitolina.

Știrea inițială

După ce Monica Niculescu, Irina Begu și Ana Bogdan au părăsit Rogers Cup încă din primul tur (DETALII AICI), Mihaela Buzărnescu și Sorana Cîrstea își vor întâlnir următoarele adversare, iar Simona Halep intră și ea în competiție.

Mihaela Buzărnescu (20 WTA) nu va avea zi de pauză, după ce a învins-o pe chinezoaica Qiang Wang. Românca se va duela în runda a doua cu ucraineanca Elina Svitolina, locul 5 în clasamentul mondial. Partida se va juca miercuri, după ora 19:30.

Sorana Cîrstea (54 WTA) va juca al doilea meci de la Montreal joi, contra americancei Venus Williams, locul 4 în ierarhia mondială. Meciul se va juca după ora 1:30 dimineața.

Simona Halep intră în competiție direct în turul secund, joi, după ora 1:30 dimineața, când o va avea ca adversară pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, locul 28 WTA.