Rogers Cup / Sorana Cîrstea a trecut de Monica Niculescu. Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate prematur. Buzărnescu, așa cum ne-a obișnuit

UPDATE / Mihaela Buzărnescu s-a impus în două seturi în fața chinezoaicei Qiang Wang, scor 6-2, 7-5, după o oră și jumătate de joc și s-a calificat în turul secund.

UPDATE / Ana Bogdan părăsește și ea competiția după ce a pierdut în fața jucătoarei Aryna Sabalenka, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, într-o oră și 53 de minute de joc.

UPDATE / După ce a pierdut primul set, dar a dus meciul în decisiv, Irina Begu nu a reușit să câștige partida cu Barty. Australianca s-a impus cu scorul de 6-3, 1-6, 7-5 și a eliminat-o pe Irina în primul tur la Rogers Cup.

UPDATE / Monica Niculescu a câștigat primul set în fața Soranei Cîrstea, cu scorul de 6-3, dar au urmat două seturi identice câștigate de aceasta din urmă, scor 6-4, 6-4. Astfel, Sorana s-a calificat în turul secund al competiției canadiene.

Știrea inițială

Cinci sportive din România debutează marți la Rogers Cup, turneu din categoria Premier 5 dotat cu premii în valoare totală de 2.820.000 de dolari.

Monica Niculescu, Sorana Cîrstea, Irina-Camelia Begu, Ana Bogdan şi Mihaela Buzărnescu vor juca în primul tur al întrecerii de la Montreal.

Cel mai aşteptat meci al zilei este cel dintre Monica Niculescu şi Sorana Cîrstea, care are oră de start 18:00. Simona Halep, numărul unu mondial şi principala favorită, este calificată direct în turul secund la Rogers Cup, unde o va întâlni, miercuri, pe câştigătoarea partidei dintre Anastasia Pavliuchenkova (Rusia) şi Christina McHale (SUA), venită din calificări.