Robert Glință, vicecampion european la 50 de metri spate la CE de înot de la Glasgow!

Robert Glință a cucerit medalia de argint, sâmbătă, la Campionatele Europene de înot de la Glasgow, în proba de 50 de metri spate, cu timpul de 24:55 secunde.

Înotătorul român de 21 de ani a pornit de pe culoarul cu numărul 4, venind cu cel mai bun timp din semifinale. Câștigătorul cursei, rusul Kliment Kolesnikov (18 ani), a doborât recordul mondial al probei, cu timpul de fix 24 de secunde. Vechiul record îi aparținea britanicului Liam Tancock (24:04) stabilit la Mondialele de la Roma din 2009. Podiumul a fost completat de irlandezul Shane Ryan.

„Este o performanță incredibilă pentru mine! Robert m-a învins în semifinale. Mi-am dat seama că dacă o să trec de el, voi deveni campion european”, a spus câștigătorul cursei, Kliment Kolesnikov

De notat că Robert Glință a învins în această finală înotători valoroși, precum irlandezul Shane Ryan sau francezul Jeremy Stravius. De asemenea, în calificări și în semifinale, înotătorul român a doborât de două ori recordul național al probei de 50 metri spate, cu timpi de 24:59, respectiv 24:12. Robert Glință se pregătește acum de proba sa favorită, 100 de metri spate, a cărei finală va avea loc luni.