Mihaela Buzărnescu joacă pentru un loc în finala turneului de la San Jose!

Mihaela Buzărnescu, locul 24 WTA, s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului de la San Jose, după victoria în două seturi cu australianca de origine croată Ajla Tomljanovic (65 WTA), scor 6-1, 7-5.

Miki a defilat în primul act, a condus cu 5-0 și s-a impus în cele din urmă cu 6-1, după doar 26 de minute.

Manșa secundă a fost însă mult mai complicată. Australianca a început să joace mai agresiv și a condus cu 5-3. Buzărnescu nu a cedat, a salvat două mingi de set și și-a adjudecat într-o manieră entuziasmantă următoarele 4 game-uri, câștigând setul secund cu 7-5.

În penultimul act, sâmbătă seara, Mihaela se va duela cu belgianca Elise Mertens, (15 WTA), cea care a învins-o în sferturi pe Johanna Konta (48 WTA), scor 7-6 (4), 6-3. Jucătoarea noastră a pierdut două finale în 2018, cu aceeași Elise Mertens, la Hobart și împotriva Petrei Kvitova (8 WTA), la Praga.

„Dacă sunt sănătoasă, vreau să joc cât mai multe meciuri. Adversara mea a jucat foarte bine. Am început mai bine disputa, însă tot timpul un meci se poate schimba. Sunt fericită că am fost puternică mental și că am salvat mingile de set din setul secund. Am început să joc tenis pentru a-mi depăși limitele și a juca cât de bine pot”, a spus Mihaela Buzărnescu, în interviul acordat pe teren la finalul meciului.