Prima victorie pentru echipa lui Dan Petrescu în campionatul Chinei!

Dan Petrescu are în sfârșit motive de bucurie în China! Fostul antrenor al lui CFR Cluj tocmai a înregistrat primul său succes pe banca lui Guizhou Hengfeng, în deplasare, pe terenul celor de la Chongqing Dangdai Lifan, scor 4-3, în etapa a 15-a de campionat.

Elevii „Bursucului” s-au distanțat rapid la 2-0 prin golurile marcate de Bubacarr Trawally și de Zheng Kaimu, în minutele 16 și 19, însă repriza a doua a avut o desfășurare neașteptată.

În repriza secundă, gazdele au egalat rapid, în doar două minute prin Seba (’55) și Kardec (’57), spre disperarea tehnicianului. Numai că Guizhou a avut o reacție de orgoliu și a revenit la conducere după 7 minute. Nikica Jelavic a transformat fără emoții un penalty în minutul 64, iar peste 11 minute a reușit „dubla”.

În minutul 90+3, gazdele au mai înscris o dată prin același Kardec, însă fotbaliștii lui Petrescu au reușit să păstreze avansul și să obțină victoria.

Cu acest succes, formația preluată de Petrescu a ajuns la opt puncte în clasament, dar este în continuare pe ultima poziţie. Totuși Guizhou a obținut astfel primul suces după o pauză de patru luni și jumătate, indiferent de competiție. 6 meciuri are la activ Dan Petrescu la Guizhou Hengfeng: o victorie, un egal și două eșecuri în campionat și un egal și un eșec în Cupa Chinei.