Dică a pregătit în Slovenia duelul cu marea rivală: „Nu e liniște înaintea meciului cu Dinamo. La Steaua mereu sunt zile furtunoase!”

FCSB este ca și calificată în turul III preliminar din Europa League, după victoria înregistrată joi seară pe terenul lui Rudar Velenje, scor 2-0 (DETALII AICI).

Antrenorul roș-albaștrilor, Nicolae Dică, a recunoscut că meciul din Slovenia a fost unul pregătitor pentru confruntarea cu Dinamo, programată duminică.

„Am gândit echipa și în perspectiva meciului următor, cu Dinamo. Nu e liniște înaintea meciului cu Dinamo. La Steaua mereu sunt zile furtunoase, nu este niciodată liniște!”, a comentat Dică, după meciul cu Rudar.

Dică a explicat de ce l-a înlocuit pe Harlem Gnohere cu Florin Tănase la pauza meciului și a subliniat care este obiectivul pe termen scurt al echipei sale.

„Am avut unele probleme pe faza defensivă, dar trebuie să le reglăm ușor, ușor. Ne-am concentrat ceva mai mult de această dată și sperăm ca de la meci la meci să marcăm cât mai multe goluri. Știam că ”Bizonul” poate cel mult 20-30 de minute, am vorbit cu el înainte de meci și i-am spus că vreau să-l folosesc măcar 45 de minute.

Apoi, în repriza a doua, am preferat să bag jucători mai rapizi. Am vrut să-l forțez puțin pe Gnohere pentru meciul cu Dinamo, pentru că avem nevoie de el. Avem nevoie să mai aducem încă un atacant, vom vedea ce se va întâmpla. Eu am mare încredere că putem să ne calificăm în grupele Europa League.

Dacă nici noi nu credem în noi, cine să creadă? Ceilalți atunci nu ne vor da nicio șansă. Am vrut să schimb ceva față de meciul cu Astra, am schimbat și sistemul. Oricum, la fotbal nu joacă numele”, a mai spus Dică.