Edi Iordănescu recunoaște superioritatea campioanei Suediei: „Din punctul meu de vedere, nu meritam mai mult! Am produs prea puţin fotbal”

CFR Cluj a pierdut pe propriul teren meciul cu Malmo FF, scor 0-1, în prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor și păstrează șanse minime de calificare înaintea returului din Suedia (DETALII AICI).

La finalul partidei din Gruia, antrenorul campioanei din Liga I, Edi Iordănescu, a declarat că jucătorii săi au produs prea puţin fotbal în confruntarea cu Malmo.

„Am întâlnit un adversar valoros şi superior în anumite momente. Ştiam că întâlnim o echipă cu un ritm bun de joc, care traversează o formă foarte bună. Am făcut un joc lent, aş fi vrut să avem un joc mai dinamic. Am produs prea puţin fotbal din punct de vedere ofensiv şi au existat câteva inexactităţi în apărare. Am greşit şi am plătit. Mai aveam un minut şi intram la pauză, iar la 0-0 am fi gestionat altfel repriza secundă. Ne-am precipitat după ce am încasat acel gol.

Trebuie să ridicăm capul din pământ şi să mergem înainte. În Europa nu trebuie să greşeşti, iar noi am greşit. Din punctul meu de vedere, nu meritam mai mult. Avem şansa noastră, mergem acolo, marcăm acolo şi putem întoarce calificarea. Asta e meseria noastră, să sperăm”, a declarat Iordănescu jr. la Digisport.