REZULTATE / Liga I, prima etapă, runda surprizelor: Botoșaniul smulge un punct campioanei, FCSB pierde neașteptat la Giurgiu, iar Hagi este învins acasă de Alexa! Nocturna le-a jucat feste echipelor

După ce am urmărit până de curând meciurile de la Campionatul Mondial din Rusia, e momentul să revenim cu picioarele pe pământ românesc, pentru că începe Liga I.

Campioana CFR Cluj va deschide prima etapă din noul sezon, pe teren propriu, contra echipei FC Botoșani. FCSB va întâlni Astra Giurgiu, Dinamo joacă cu FC Voluntari, iar Craiova primește vizita celor de la Poli Iași.

Prima rundă se va „întinde” pe patru zile, începând de vineri.

Programul complet

Vineri, 20 iulie, ora 21:00

FINAL / CFR 1907 Cluj SA – AFC Botoşani 1-1 (Vinicius ’26 / Fulop ’48)

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis – Camora, Muresan, Vinicius, Manea – Culio, Hoban, Djokovic – Deac, Tucudean, Omrani
Rezerve: Vatca, Bordeianu, Peteleu, Males, De Luca, Costache, Mailat
Antrenor: Edward Iordănescu

FC Botoșani: Pap – Patache, Miron, Burca, Soiledis – Rodriguez, Oaida, M Roman, Fulop – Golofca, M Roman
Rezerve: Piftor, Tarsa, Chindris, Chtosca, Dumitras, Branza
Antrenor: Costel Enache


Sâmbătă, 21 iulie, ora 18:00

FINAL / AFC Hermannstadt – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-0 (Blănaru ’11)

Echipele de start:

Hermannstadt: Căbuz – Company, C. Pârvulescu, I. Stoica, Pamfile – Dâlbea, Antonov – Bulot, Rusu, Herghelegiu – Blănaru
Antrenor: Alexandru Pelici

Sepsi: Niczuly – Drãghici, Ursu, Jovanovici, Sato – Velev, Vașvari – Prosser, Fülöp, Tandia – Simonovski
Antrenor: 
Eugen Neagoe


Sâmbătă, 21 iulie, ora 21:00

FINAL / AFC Astra Giurgiu – SC Fotbal Club FCSB SA 1-0 (Llulaku ’43)

Echipele de start:

Astra: Iliev – Belu, Bejan, Erico Da Silva, Al. Stan – R. Moise, F. Mrzljak – S. Balaure, N. Roșu, L. Buș – A. Llulaku
Rezerve: 
B. Lazăr, Radunovic, Biceanu, V. Gheorghe, Fl. Bococ, Butean, R. Crișan
Antrenor: Marius Măldărășanu

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Bălașa, Planic, Jr. Morais – Dr. Nedelcu, Ov. Popescu, F. Teixeira – D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman
Rezerve: R. Ducan, L. Filip, Momcilovic, K. Qaka, Moruțan, Cr. Dumitru
Antrenor: Nicolae Dică


Duminică, 22 iulie, ora 18:00

FINAL / SC FC Viitorul SA – AFC Dunărea 2005 Călăraşi 0-1 (Honciu ‘4)

Echipele de start:

Viitorul: V. Cojocaru – Ștefaniță Boboc, B. Țîru, S. Mladen, De Nouijer – V. Ciobanu, Cr. Băluță (cartonaș roșu ’84), Vână – D. Drăguș, I. Hagi, M. Voduț
Rezerve: Buzbuchi – Luchin, Achim, Țîră, Lima Duarte, Houri, Pitu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Dunărea: Straton – Gligorov, A. Șandru, Dobrosavlevici, D. Ispas – Cr. Pușcaș, Monroy – D. Munteanu, G. Honchiu, Drăghiceanu – Vl. Alexandru
Rezerve: Cezar Lungu – Kouakou, St. Cucu, Pană, Mendy, Ndiaye, G. Simion
Antrenor: Dan Alexa


Duminică, 22 iulie, ora 21:00

FINAL / SC Dinamo 1948 Bucureşti – SC FC Voluntari SA 2-1 (Salomao ’61, Sorescu ’75 / Ricardinho ’57)

Echipele de start:

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, Mahlangu, Nistor – R. Moldoveanu, D. Popa, Salomao
Rezerve: Muțiu – D. Sorescu, Tîrcoveanu, D. Ciobotariu, V. Olteanu, R. Grigore, Axente
Antrenor: Florin Bratu

FC Voluntari: Drăghia – Ricardinho, Artabe Meca, Wallace, Bucurică – Laidouni, Răuță – Ciucur, Sesar, Pârcălabu – Bălan
Rezerve: R. Petrariu, Szijj, Leasă, G. Deac, Tudorie, Căpățână, Gîsă
Antrenor: Daniel Oprița


Luni, 23 iulie, ora 18:00

FINAL / CS Gaz Metan Mediaş – CS Concordia Chiajna 2-1 (Chamed ’27, Fortes ’90+3 / Guessan ’39)

Echipele de start:

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Diallo, Constantin, Busu, Cristea, Fofana, Caiado Dias, Chamed, Olaru, Buziuc
Rezerve: Cristea, Pop, Romeo, Stanci, Costea, Trif, Dos Santos Fortes
Antrenor: Mihai Teja

Concordia: Caparco – Albu, Marc, Fota, Matei, Gorobsov, Prepelita, Gradinaru, Cristescu, Nivaldo, Guessan
Rezerve: Costache, Bucșa, Ivanovici, Bărboianu, Batin, Deaconu, Leca
Antrenor: Ionuț Badea


Luni, 23 iulie, ora 21:00

FINAL / U Craiova 1948 Club Sportiv SA – FC Politehnica Iaşi 0-0

*Arbitrul a întârziat cu 50 de minute startul partidei din cauza problemelor cu nocturna de pe „Ion Oblemenco”.

Conform articolului 16, alineatul 10 din ROAF: Jocurile oficiale programate în nocturnă care nu pot începe sau nu mai pot continua datorită nefuncţionării, întreruperii funcţionării, respectiv funcţionării necorespunzătoare a instalaţiei de nocturnă şi care nu pot să înceapă sau să fie reluate în termen de maxim 60 de minute de la ora oficială de începere, respectiv, de la momentul întreruperii se omologhează cu rezultatul de 3-0 în favoarea echipelor vizitatoare. Termenul de 60 de minute se aplică o singură dată, fie înainte de începerea jocului, fie din momentul întreruperii jocului de către arbitru. Termenul de 60 de minute curge de la ora de începere (dacă jocul nu a putut începe), respectiv, din momentul în care arbitrul a întrerupt jocul şi a comunicat ambelor echipe (delegaţilor şi căpitanilor de echipă) că jocul nu mai poate continua pentru cauzele arătate anterior. Dacă după începerea/reluarea jocului intervine o nouă defecţiune a instalaţiei de nocturnă, jocul se va omologa cu rezultatul de 3-0 în favoarea echipei vizitatoare.

Echipele de start:

U Craiova: Pigliacelli – R. Popa, Gardoș, Tiago Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Cicâldău, Bancu – Burlacu, Glavina, Mitriță
Rezerve: Popescu, Kelic, Markovic, Barbut, Briceag, Mihaila, Zlatinski
Antrenor: Devis Mangia

Poli Iași: D. Rusu – Mihalache, Frăsinescu, Chelaru, Panțîru – Cioinac, Ștefănescu – A. Gallego, Kizito, Pîrvulescu – An. Cristea
Rezerve: Petre, Bosoi, Moldovan, Danale, Cobrea
Antrenor: Flavius Stoican

CLASAMENT
Etichetat cu: , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj301511
2FCSB281514
3U Craiova 1948261515
4FC Viitorul26152
5Gaz Metan Medias25150
6Astra Giurgiu20153
7Sepsi Sfantu Gheorghe20152
8Dunarea Calarasi1715-2
9Dinamo Bucuresti1715-6
10Concordia Chiajna1715-9
11Poli Iasi1715-10
12FC Botosani1615-4
13AFC Hermannstadt1515-3
14FC Voluntari815-13