România a pierdut primul meci din grupele Campionatului European de polo

Echipa națională de polo a României a disputat luni, la Barcelona, primul meci din faza grupelor, în cadrul Campionatului European.

Băieții noștri au pierdut în fața campioanei en-titre, Serbia, cu scorul de 11-5, în Grupa D. Scorul pe reprize a fost 3-1, 3-1, 3-2 şi 2-1. Pentru România au marcat Negrean 3 goluri, Fulea 1, Priotiasa 1, iar sârbii s-au remarcat prin Cuk (3 reuşite).

Celălalt meci al Grupei D s-a încheiat cu victoria Rusiei, scor 12-6 în fața Slovaciei.

În cealaltă partidă a grupei, Rusia – Slovacia, scorul a fost de 12-6.

România va întâlni Slovacia pe 18 iulie, de la ora 14:00, iar cu Rusia va juca pe 20 iulie, de la ora 17:00.

Se califică direct în sferturi doar prima clasată în grupe, urmând ca echipele de pe locurile 2 și 3 să joace partide eliminatorii, pe 22 iulie, în vederea calificării în aceeași fază competițională programată pentru 24 iulie. Semifinalele sunt programate pe 26 iulie, urmând ca finalele să se joace pe 28 iulie. De asemenea, se vor juca și meciuri pentru clasări finale.