BRD Bucharest Open, programul zilei. Irina Begu, eliminată încă din primul tur! Miki Buzărnescu și Sorana Cîrstea se impun fără emoții. Irina Bara este și ea în optimi

UPDATE / Sorana Cîrstea, locul 57 WTA, s-a calificat în optimi după ce a trecut în două seturi de turcoaica Çağla Büyükakçay (195 WTA), scor 6-3, 6-3, după o oră și 12 minute de joc. Sportiva noastră o va înfrunta în turul următor pe ucraineanca Maryna Zanevska (166 WTA).

UPDATE / Irina Begu, locul 42 WTA, a produs surpriza neplăcută a competiției de la București. Deținătoarea trofeului la BRD Bucharest Open a fost eliminată de tunisianca Ons Jabeur (123 WTA), în chiar primul tur, după ce a cedat în două seturi, scor 2-6, 1-6, în 58 de minute de joc.

UPDATE / Mihaela Buzărnescu, numărul 25 WTA și cap de serie 2, s-a calificat în optimi, după ce a învins-o pe muntenegreanca Danka Kovinic (134 WTA) cu 6-2, 6-4, după o oră şi 19 minute de joc. În turul 2, Miki va juca împotriva slovenei Tamara Zidansek (93 WTA), pe care o conduce cu 2-0 la meciurile directe.

UPDATE / Irina Bara, locul 151 WTA, venită din calificări, a învins-o în două seturi pe Viktoriya Tomova (Bulgaria, 128 WTA), scor 6-4, 7-5, obținând calificarea în runda a doua. Partida de pe terenul central a durat o oră și 54 de minute. Următoarea adversară a Irinei va fi slovena Polona Hercog (90 WTA), care a învins-o luni pe Elena Gabriela Ruse (182 WTA).

Știrea inițială

După ce în primul tur al turneului de la București, Alexandra Dulgheru și Gabriela Ruse au fost eliminate, a venit rândul jucătoarelor Mihaela Buzărnescu, Irina Begu, Sorana Cîrstea să debuteze în acest an la competiția dotată cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari.

Irina Bara și-a făcut și ea loc luni, pe tabloul principal, după ce a trecut de Alexandra Cadanțu în calificări, scor 5-7, 6-2, 6-2, în două ore și 44 de minute de joc.

La dublu, perechea Irina Begu/Andreea Mitu a trecut cu scorul de 6-2, 6-4, de cuplul Reka-Luca Jani (Ungaria)/Chantal Skamlova (Slovacia), în timp ce Mihaela Buzărnescu și Raluca Olaru le-au învins pe Alena Fomina (Rusia) și Elena Rybakina (Kazahstan), cu scorul de 6-4, 6-2. Româncele s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu.

Terenul 6 – începând cu ora 14:00
A. Cadantu (ROU) / M. Irigoyen (ARG) – L. Marozava (BLR) / A. Rus (NED) 3-6, 3-6
G. Garcia Perez (ESP) / C. Lister (SWE) – N. Dzalamidze (RUS) / I. Soylu (TUR) 7-5, 4-6, 10-6
Y. Bonaventure (BEL) / O. Kalashnikova (GEO) – D. Kovinic (MNE) / M. Zanevska (BEL) 4-6, 2-6
B. Eraydin (TUR) / V. Zvonareva (RUS) – J. Cristian (ROU) / E. Ruse (ROU) 4-6, 1-6