Angelique Kerber este noua regină de la Wimbledon! Nemțoaica a trecut fără probleme în finală de Serena Williams

Angelique Kerber, locul 10 WTA, câștigă în premieră turneul de Grand Slam de la Wimbledon! Nemțoaica de 30 de ani a învins-o într-o manieră categorică în finală pe Serena Williams, locul 183 WTA, scor 6-3, 6-3, după doar o oră și 7 minute de joc.

Serena a început modest partida, și-a pierdut serviciul, dar a revenit și a câștigat următoarele trei game-uri, conducând cu 3-2. Acela a fost, de altfel, singurul moment din meci în care americanca s-a aflat la conducerea partidei. Kerber a etalat un joc sclipitor, nu a greșit aproape deloc și a profitat de numeroasele greșeli neforțate ale Serenei. Nemțoaica a revenit de la 2-3 și s-a impus cu 6-3.

Angelique a menținut același ritm impresionant și în setul secund, a profitat de un game slab al Serenei la serviciu și s-a impus cu 6-3, la fel ca în primul set.

Nemțoaica antrenată de Wim Fissette, fostul antrenor al Simonei Halep, își adjudecă cel de-al treilea trofeu de Mare Șlem al carierei, după ce a mai câștigat Australian Open și US Open, ambele în 2016.

La 36 de ani, Serena a jucat prima finală de Mare Șlem după ce a născut. Americanca a absentat mai bine de un an din circuit, unde a revenit în această primăvară.