FCSB a pierdut primul amical al verii, în fața lui PAOK Salonic!

După două egaluri cu FC Bruges și Ajax, FCSB a înregistrat prima înfrângere în stagiul de pregătire din Olanda. Vicecampioana României a pierdut luni seara amicalul cu PAOK Salonic, scor 1-2, golurile fiind marcate de Man ’48, respectiv Vieirinha ‘5 și El Kaddouri ’10.

Nicolae Dică a început meciul cu multe rezerve și PAOK a făcut legea în prima repriză. Primul gol a căzut foarte repede, în minutul 5. Vierinha a bătut o lovitură de pe stânga, direct în poartă. Andrei Vlad n-a fost capabil să intervină, încasând un gol parabil. După 5 minute, El Kaddouri a apărut la o centrare de pe dreapta și a finalizat simplu din apropierea porții.

Răzvan Lucescu, antrenorul vicecampioanei Greciei, a folosit majoritatea oamenilor importanți din sezonul trecut și alb-negrii au condus jocul în prima parte.

Datele problemei au fost altele în repriza secundă. Cu mai mulți titulari pe teren, FCSB a marcat rapid prin Man. La scurt timp, Ovidiu Popescu a mai ratat o șansă. Au continuat să atace și grecii, dar meciul a fost mult mai echilibrat.

FCSB: A. Vlad – R. Benzar (Ov. Popescu 46), Bălașa, L. Filip (Planic 61), Morais – Dr. Nedelcu (Pintilii 46), Moruțan (I. Stoica 83), Qaka (Teixeira 46) – Jakolis, Fl. Tănase (Fl. Coman 61), D. Benzar (Man 46).