Naționala feminină de handbal, învinsă la 19 goluri diferență de Danemarca la Mondialul de tineret!

Reprezentativa feminină de tineret a trăit o umilință istorică la Campionatul Mondial de handbal feminin din Ungaria. România a fost învinsă de Danemarca cu 42-23 (20-8), într-un meci din cadrul Grupei C.

Tricolorele au început foarte slab meciul, iar Danemarca s-a dovedit o echipă mai matură în exprimare încă de la început, iar după 11 minute s-a desprins deja la 7-2. Avantajul s-a dublat după alte 11 minute (16-6), iar la pauză scorul era deja unul cu totul neaşteptat, 20-8 pentru nordice.

Jocul a fost în aceleași coordonate și în repriza a doua, când România a mai încasat 22 de goluri. Echipa condusă de Gheorghe Tadici a încheiat meciul cu un 7 metri ratat de Tecar şi o forţare în atac, dar este deja calificată în optimile de finală, indiferent de rezultatul de mâine cu Angola. Cu cel puţin un egal în faţa Angolei, România îşi asigură locul 3 şi un meci cu Croaţia în optimi, în sens contrar va da peste Franţa.

Echipa României:
Lung, Kelemen, Hosu – portari; Severin, B. Berbece 1, Badea, Stîngă 1, Tîrcă 5, Mihart 1, Popescu 7, Petruş 1, Bucur 1, Marin 1, Banciu 1, Popa 4, Tecar.