Simona Halep avansează în turul trei al turneului de la Wimbledon! Cine este următoarea adversară

UPDATE 18:33 / Simona Halep defilează în setul al doilea și trece de Zheng cu 7-5, 6-0, după o oră și 17 minute de joc. În turul trei la Wimbledon, sportiva noastră se va duela sâmbătă cu taiwaneza Su-Wei Hsieh, locul 48 WTA.

UPDATE 18:06 / Numărul 1 mondial își adjudecă la luptă primul set, scor 7-5, în 50 de minute.

UPDATE 17:16 / Începe meciul Simona Halep – Saisai Zheng.

Știrea inițială

Numărul 1 mondial Simona Halep va evolua joi după-amiază, în turul secund al turneului de la Wimbledon, contra chinezoaicei Saisai Zheng, numărul 126 WTA.

Partida este a doua pe Terenul 1 și va începe în jurul orei 16:00, după terminarea meciului dintre Marin Cilic și Guido Pella. Croatul a câștigat primele două seturi, 6-3, 6-1, iar Pella conduce cu 4-3 și break în setul trei. Întunericul a întrerupt însă partida miercuri seara.

Saisai Zheng s-a impus în turul 1 în fața compatrioatei Qiang Wang, scor 6-3, 4-6, 6-1, în timp ce jucătoarea noastră a învins-o în două seturi pe japoneza Kurumi Nara, scor 6-2, 6-3.

Simona Halep și Saisai Zheng s-au mai întâlnit o singură dată până acum, în 2015, în semifinale la Shenzen, Simona câștigând fără emoții atunci, 6-2, 6-3.