Victorie pentru Dunărea Călărași în primul amical din Turcia: „S-a văzut o schimbare în bine”

Dunărea Călărași a câștigat cu scorul de 3-1 primul meci amical din cadrul stagiului de pregătire din Turcia, disputat împotriva formației FK Shkupi, ocupantă a locului 4 în sezonul recent încheiat în Macedonia.

Golurile trupei lui Dan Alexa au fost reușite de Silviu Pană, în minutul 15, și Valentin Munteanu, în minutele 60 și 66.

Președintele clubului recunoaște că echipa nu este încă omogenă, dar mărturisește că a observat o schimbare în bine. Oficialul asigură că jucătorii sunt motivați și nerăbdători să debuteze în Liga I.

„Deocamdată, echipa pare nesudată. Am avut la dispoziţie doar 5 zile, deja după al doilea meci s-a văzut o schimbare în bine. Luni băieţii au câştigat cu 3-1 partida cu FK Shkupi din Macedonia şi din ce am vorbit cu antrenorul Dan Alexa a fost mult mai bine decât la primele două meciuri. Nu sunt probleme de sănătate în afară de Şeroni care are o uşoară indisponibilitate. Toţi ceilalţi sunt în regulă. Băieţii sunt motivaţi, abia aşteaptă să debuteze în Liga I. E o provocare şi pentru ei, există concurenţă pe fiecare post. Dacă ar fi să mă întrebi, acum cred că nici Dan nu ştie care sunt primii 11 care vor intra în primul meci. Mai e timp până la începerea campionatului să-şi definitiveze 11-le de bază”, a explicat Florin Brişan, potrivit Telekom Sport.