Buzărnescu, prima calificată în turul al treilea la Wimbledon! Cîrstea și Dulgheru părăsesc competiția. Simona Halep își respectă statutul de lider mondial!

UPDATE / Simona Halep își respectă statutul de lider mondial și se califică în turul trei, în urma victoriei în două seturi cu chinezoaica Saisai Zheng, scor 7-5, 6-0, după o oră și 17 minute de joc.

UPDATE / Alexandra Dulgheru părăsește și ea competiția, după o înfrângere în trei seturi în fața americancei Venus Williams, scor 4-6, 6-0, 6-1.

UPDATE / Sorana Cîrstea se oprește în turul secund. Românca a fost învinsă de Rodina cu scorul de 6-1, 3-6, 3-6, după o oră și 41 de minute de joc.

UPDATE / Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul al treilea, după ce a trecut de Swan în două seturi, cu scorul de 6-0, 6-3, după o oră și 16 minute de joc.

Stirea inițială

Sorana Cîrstea, Mihaela Buzărnescu, Alexandra Dulgheru și Simona Halep sunt cele patru reprezentante ale României care au reușit calificarea în turul secund al turneului de la Wimbledon. Ana Bogdan, Irina Begu, Monica Niculescu, Gabriela Ruse și Marius Copil au părăsit competiția încă din runda inaugurală.

Miercuri, Cîrstea, Buzărnescu și Dulgheru vor juca meciurile din cea de-a doua rundă, în timp ce Halep va juca joi.

Sorana Cîrstea (51 WTA) deschide seria meciurilor de miercuri cu duelul contra rusoaicei Evgeniya Rodina (120 WTA). Partida se va juca după ora 13:30.

Mihaela Buzărnescu (28  WTA) va juca împotriva jucătoarei britanice de care nu a putut trece Irina Begu, Katie Swan (204 WTA). Meciul se va juca după ora 13:30.

Alexandra Dulgheru (141 WTA) are misiune grea în turul secund contra americancei Venus Williams (9 WTA). Partida se va desfășura nu mai devreme de ora 15:00.

Simona Halep va evolua joi, în turul secund la Wimbledon, împotriva chinezoaicei Saisai Zheng (126 WTA), meciul urmând să se dispute după ora 13:30.

Etichetat cu: , , , , , , , ,